Akıllı telefon bağımlılığının boşanma oranlarına etkisi üzerinde bir araştırma yapıldı ve yapılan araştırmanın sonuçlarına göre telefon bağımlılığı nedeniyle boşanmalarda %30 oranında artış meydana geldi. İşte ayrıntılar…

Artık teknolojinin gelişimi ile hemen hemen her iş kolayca halledilebiliyor ancak teknoloji bağımlılığının oldukça arttığı da bilinen bir gerçek. Hemen hemen her yerde teknolojik cihazlar yer almakta olup bu durum boşanmaların nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Eskiden daha çok bilgisayar bağımlılığı v.b. unsurlar yüzünden boşanmalar araştırılırken artık akıllı telefon bağımlılığı nedeniyle de söz konusu oldu çünkü telefonlar günümüzde adeta bir bilgisayar görevini görebilecek özelliklere sahipler.

Akıllı telefon bağımlılığının boşanmalar üzerinde etkisini ortaya çıkarabilmek için Changjiang Daily tarafından araştırma yapıldı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Çin’deki boşanmaların %30’luk büyük bir kısmı taraflardan birinin cep telefonu bağımlılığı nedeniyle meydana gelmektedir. Aile üyelerinden herhangi birinin cep telefon bağımlısı olması sebebiyle karı ve koca arasındaki iletişim azalıyor ve bu da eşlerin ayrılma kararı almasına sebep oluyor. Akıllı telefon bağımlılığı ortamın kötüleştirilmesiyle kalmıyor. Aynı zamanda çocukların yetiştirilme tarzını da olumsuz olarak etkiliyor.

Teknoloji bağımlılığı günümüzde televizyon, konsol bağımlılığı olarak da karşımıza çıkıyor. Konsollar üzerinden oynanan oyunlara duyulan aşırı ilgi ve televizyonların akıllı olması nedeniyle içerisinde yer alan içeriklerin son derece fazla  ve kolay erişilebilir olması bağımlılık oranının artmasına neden oluyor.

Oyun bağımlılığı

Video oyunu oynayan nesil günümüzde yetişkin oldu ve dolayısıyla yeni nesil de video oyunlarıyla büyüyor. Bu durum artık ebeveynlerin de yaygın olarak oyun bağımlılığına kapılmasına sebep olabiliyor. Eskiden çocuk veya genç olan bireyler artık çocuk sahibi bir yetişkin ve sorumluluklarını karşılayamayarak oyunlarda fazla vakit geçirdiklerinde bağımlılık medyana gelmektedir. Dolayısıyla oyun bağımlılığı günümüzde yuvaların dağıtılmasına neden olabilecek durumlardan biridir.

(Visited 6 times, 1 visits today)