Bu yazımızda yokuş kalkış desteğinin devre dışı kalması durumunda uygulanabilecek olan yöntemlere ilişkin bilgilere yer veriyoruz. İşte yokuş kalkış desteğine dair bilinmesi gereken hususlar…

Hill Holder olarak da bilinen yokuş kalkış desteği kullanıcılara önemli kolaylıklar sağlar. Araç yokuştayken örneğin trafikte durmak zorunda kaldıysanız rampada daha kolay kalkış yapmanızı sağlar. Böylece aracı geriye kaydırmak, stop ettirmek gibi sorunlar yaşamamanıza imkan tanır.

Yokuş kalkış desteği ile ilgili zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir. Özellikle yokuş kalkış desteğinin devre dışı olduğuna yönelik olarak ikaz lambasının yandığını görebilirsiniz. Ancak bu durum yolda kalmanıza sebebiyet verebilecek ciddi bir arıza değildir. Hill Holderin arızalanmasının en temel nedeni ise paspasın arkaya kayarak pedalların bağlantısına zarar verebilmesidir.

Sorunun çözümü için sprey kullanabilirsiniz.

Meydana gelen hill holder problemini giderebilmek için kullanıcılar balata spreyinden yararlanabilir. Balata spreyini alıp fren müşirinin etrafına itinayla sıktıktan sonra aracınızın problemini de gidermiş olacaksınız ve ikaz lambası tekrar yanmayacak. En azından çoğu kez bu yöntemin işe yaradığını belirtmek gerekir .Özellikle bazı Honda modellerinde sıklıkla karşılaşılan bu sorunda uygulanan sprey yöntemiyle çözüm sağlanıyor.

Hill Holder sistemine sahip olan bir araçta iki ana sensör vardır. Bu sensörler fren sistemiyle koordineli çalışır. İki sensörün biri aracın eğimini ölçerken. Diğer sensör ise debriyaj konumunu ölçer. Araç kullanıcısı debriyaj pedalından ayağını çektiğinde sistem aktif olup 4 saniye boyunca kilitleme yapar. Aracın 4 saniyeliğine kilitlenmesi sayesinde araç geriye doğru kaymaz ve böylece istenmeyen durumların oluşmasına sebebiyet vermez. Ancak belirlenen saniyelerden daha uzun bir süre aracı boşta bırakmanız elbette sakıncalı olacaktır. Bu arada hill holder sisteminin otomatik olarak devreye giren bir sistem olduğunu yani kendinizin özel olarak aktif etmeniz gerekmediğini de belirtelim.

(Visited 28 times, 1 visits today)