Bu yazımızda 1 litre benzin ile kaç kilometre yol gidilebileceğine ve bununla ilgili olarak bilgilere değiniyoruz. İşte konuya dair tüm ayrıntılar…

Günümüzde otomobil üreticileri araçlarının ortalama yakıt değerlerini, yer verdikleri kataloglarda bildirmektedir ancak söz konusu değerler şehir içine, şehir dışına göre değişkenlik göstermektedir. Trafiğin sıkışık olduğu kısımlarda sabit hız mümkün olmadığı için karma değerler ortalama değerleri ifade etmektedir ancak genelde verilen rakamlar ile sürücünün ulaştığı değerler farklıdır.

Pek çok araç sürücüsü 1 litre benzin ile ortalama olarak kaç kilometre yol yapılacağını merak etmektedir. Bu durum araçtan araca değişkenlik göstermekte olup, örneğin aracın şehir içinde 4.2 litre, şehir dışında 3.8 litre ve karma olarak 4 litre yaktığı belirtilmekte ise bu değerlerin 100 KM için hesaplandığını belirtmemiz gerekiyor. Bu bağlamda kilometreyi litreye bölerek, litre başına kaç kilometre yol yapabileceğinizle ilgili olarak fikir sahibi olmanız mümkündür.

Elbette bu hesaplanın ortalama rakamlar bakımından anlaşılabileceğini belirtmek gerekiyor. Aracın kullanım şartları yakıt değerlerini direkt olarak etkileyecek olup, rakamlar fabrika ortamlarında , aynı zamanda aracın en düşük şartlarda ulaşacağı yakıt değerleri olduğundan gerçek hayatta farklılık arz edebileceğini her zaman göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Lastik durumu, klima kullanımı

Aracın yakıt tüketiminde rol oynayan pek çok kıstas vardır. Klimayı sürekli açık bırakmak bunlardan biridir. Bunun yanında ani gaz vermek ve fren yapmak, lastiklerin durumu da yine etkili olan faktörlerdendir. Dolayısıyla bu unsurlar da göz önüne alındığında 1 litre benzin ile kaç kilometre yol yapılabileceği konusu değişkenlik göstermektedir. Yakıt tüketimini arttırdığınızda değerler 20’lere kadar düşebilir ancak tasarruflu kullanım sağlarsanız genel olarak 30 KM’ye kadar çıkar. 100 kilometrede tüketilen yakıt miktarı da araçtan araca değişir. Bu değerler daha çok yeni nesil araçlarda ekranda yer almaktadır. Konuya dair sorularınızı aşağıdaki bölümden sorabilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)