Bu içeriğimizde rektifiye kelimesinin anlamına ve hakkında bilgilere yer veriyoruz. İşte rektifiyeye ilişkin ayrıntılar…

Rektifiye motor yenileme anlamına gelen bir terimdir. Otomobil motorlarının belli bir kullanım ömrü bulunmakta olup, rektifiye uyguladıktan sonra performans artışı ortaya çıkarak yakıt tüketimine kadar uzanmakta olan pek çok konuda iyileşme göstermektedir.

Rektifiye fiyatları pek hesaplı değildir ve sık sık yapılması yerine ihtiyaç duyulduğunda yapılması daha çok tercih edilen bir davranıştır. Otomobil motorları ömrünü tamamlayıp kullanılmaz duruma geldiği zaman daha az maliyetle daha yüksek performans elde edilebilmek için motor rektifiye işlemine gidilmektedir.

Rektifiye yapılış aşamaları :

İlk olarak motorun üst bloğunun sökülmesi işlemi yapılır. Ardından aracın altındaki yağ boşaltılmaktadır. Akü, marş dinamosu gibi motora bağlı parçalar sökülüp motor boşa çıkarılmaktadır. Motor çalışma tezgahına alınarak krank mili, su pompası gibi ek parçalar ayrıştırılır, motor çıplak konumda iken arızaları parçalar tespit edilir. Arızalı olan parçalar değiştirilir veya taşlama işlemi uygulanır. Sağlam olan parçalar benzin ile temizlenerek tekrar montajlama işlemleri yapılır.

Bir aracın yenilenmesinin gerekip gerekmediği konusunda gerekli kontrolleri uygulamak gerekmektedir. Böylece masrafa girmeden önce aracın gerçekten buna ihtiyaç olup olmadığını anlayabilirsiniz. Özellikle yağ akması gibi anormal bir durum olup olmadığını, duman, koku gibi unsurların olup olmadığını incelemeniz gerekmektedir. Bazen yağ suya karışabilmektedir. Yağ çubuğunu çekip belirli aralıkla kontrol edin. Olması gerekenden daha fazla yağ kaybolmuş ise şüphelenin. Aracın arkasına geçerek duman rengini inceleyin. Özellikle mavi duman sıkıntılı bir sürecin sizi beklediğini gösterebilir.

Rektifiye işlemini uygulamak motor performansında gözle görülür bir artış meydana getirecektir. Birbiriyle sürtünmekte olan metal parçaların zamanla aşınıp performansının düşmesi yaygın bir durum olup, rektifiye işleminden sonra parçalar olması gereken seviyelerde senkronize olacağı için araç performansı doğrudan etkilenir. Rektifiyeli motoru yüksek devirde kullanarak özellikle rampada çekiş performansını gözlemlemek gibi yöntemler ile yenilenen motoru anlamanız mümkündür.

(Visited 4 times, 1 visits today)