Şarkıcılar yaptıkları bir stüdyo kaydı esnasında neden kulaklık takarlar? İşte bunun nedenleri…

Müzisyenlerin kayıt yaptıkları sırada kulaklarına kulaklık taktıklarını biliyoruz. Peki bunun asıl sebebi nedir? Bir sanatçı sanal bir ortam üzerinden hangi teknolojik aletleri kullanarak kayıt yapmakta?

Kullanılan vokalin kısımları, dinlediğiniz müzikte yoğun duygular hissedebilmenizi sağlayan önemli sebeplerden olup, iyi bir müziği kaydetmek sanıldığı kadar kolay değil ve yoğun bir kayıt sürecini gerektirebiliyor.

Günümüzde çok kanallı kayıt yapmak bir standart halini almış durumda ve söz konusu standartta tüm enstrümanlar ve vokaller ayrı ayrı kanallara kayıt edilmektedir. Kaydın bitmesinden sonra kanallardaki kayıtlar tek tek düzenlenebilmekte, kayıt yenilenebilmekte ve böylece mükemmele yakın şarkılar ortaya çıkabilmektedir.

Çok kanallı kayıt standardının en güzel artısı kayıtların birbirine karışmasını engellemesidir. Bu sayede enstrümanların mikrofona sızması engellenebiliyor ve mikrofon daha kaliteli bir ses deneyimi sunuyor.

Sanatçıların stüdyolarda büyük kulaklıklar tercih etmesinin nedeni, arka planda çalacak olan müziği hassas olan mikrofonlarının algılamamasını sağlamaktır. Aksi durumda şarkının kalitesi ve temizliği de bozulmuş olacaktı.

Kulaklık ile mikrofon bir arada kullanılarak sanatçının mikrofona vermiş olduğu sesin anlık olarak kendisine iletilmesi mümkün hale gelmekte ve ses tonunun da dilediği gibi ayarlanmasına imkan tanınmaktadır.

Kulaklıklar yüksek kaliteye sahip basları, tizleri ile diğer kulaklıklar gibi standart bir seviyede de değil. Yani bir müzik kulaklığının kayıt için gereken ses kalitesini sağlayabilmek adına tasarlanmış olduğunu belirtmek gerekiyor. Bazı kulaklıkların ise çok daha kaliteli olduğu biliniyor ancak bu durumda fiyat tarafında da artış gözlemleniyor.

Günümüzde konserler esnasında da şarkıcılar kulak içi monitör kulaklıklar kullanmaktadır ve bu sayede performanslarını stabil olarak sergilemeye devam etmektedirler. Aynı zamanda dayanıklılık da bu kulaklıklarda önemli bir husustur. Kulağı terletmemesi veya olabildiğince az terletmesi de önemli bir kıstastır.

(Visited 9 times, 1 visits today)