Bu yazımızda Volan teriminin ne olduğundan bahsedecek, Volan ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değineceğiz. İşte konuya ilişkin bilinmesi gerekenler…

Otomobil üzerinde pek çok görevi bulunmakta olan volan, dilimize Fransızca’dan dahil olmuş bir kelime olup, eğer hareketi aktarma veya doğru şekilde kullanma söz konusu ise volandan söz edebiliriz.

Fiziki olarak yuvarlak bir çarkı andırmakta olan volan parçası, kenarlarında kesitli çıkıntılara sahiptir. Almış olduğu hareketi krank miline yönlendirmekte olan volan, motorun çalışması hususunda kritik bir görev üstlenmesiyle bilinmektedir. Pistonların harekete geçmesi ile emme subapı açılmakta ve yanmanın oluşması amacıyla içeriye hava yakıtı karışımı gönderilmektedir. Yanma sonucunda devamlı dönüp, debriyaj setiyle beraber vites kutusuyla motorun uyum içerisinde çalışabilmesi için gerekli olan ortamı üstlenir. Bu sayede dönme hareketi lastiklere aktarılarak hareket başlatılmış olur.

Volan motorun sürekli olarak hareket halinde kalmasına neden olan önemli bir parçadır. Eğer volan olmasa idi gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde aracınız yüksek hızdayken dahi stop ederdi. Bunun yanında ufak sarsıntılarda herhangi bir sorunla karşılaşmamanızı sağlayan yegane parça da volandır. Çünkü motoru dengede tutmaktadır. Volan, debriyaj pedalına bastığımız zaman debriyaj diskinden ayrılmaktadır ve çektiğinizde de sıkıca ona baskı yapmaktadır. Sistemin sağlıklı olarak çalışabilmesi için ayrışmaması, yüzeyden kaymaması önemlidir.

Volan Arızası Durumu

Mekanik bir yapıda olduğundan görevlerini yerine getirsede debriyaj setiyle birleşik bir yapıda çalışmakta olduğundan ısının etkisi nedeniyle yüzeyinde kararmalar ve aşınmalar meydana gelebilmektedir. Bu da baskının üzerinden kayıp gitmesine sebep olabilir. Sıkı bir etkileşim olmadığında aracını hareket ettirmekte zorlanırsınız.
Miladını dolduran volanların taşlama yöntemi kullanılması yerine değişim yönteminin kullanılması daha önerilen bir durumdur çünkü yüzeyindeki yanıkları tornalamayla gidermek yapısal olarak incelmesine sebep olmasına ve zaman içerisinde tamamen kırılmasına neden olabilmektedir.

(Visited 3 times, 1 visits today)