Yeni yazımızda akıllı telefonunuzdan ses gelmemesi durumunda başvurulabilecek olan yöntemlerin neler olduğuyla ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz.

Akıllı telefondan ses gelmeme durumu kullanıcıların canını sıkan unsurlardan biri olup, telefondan ses gelmemesi nedeniyle uygulanabilecek olan çeşitli yöntemler vardır.

Telefonlar zaman içerisinde ses performansı bakımından zayıflamaktadır. Genelde ses azalması problemi kendisini göstermekte olup, kullanıcılar telefonla görüştükleri sırada sesin artık az geldiğinden ve hatta hiç gelmediğinden şikayet edebiliyorlar. Peki bu gibi durumlarda hangi yöntemlerden yararlanılabilir?

Telefonun sesinin az gelmesi sorunu en çok Android cihazlarda karşımıza çıkmakta olup, ilk olarak telefonunuzun hoparlör bölümünü temizleyerek ses sorununu gidermeyi deneyin. Hoparlör kısmını iyice temizlemeyi deneyiniz. Bunu yaparken ince uçlu bir ince veya sim iğnesinden yararlanabilirsiniz. Ancak temizlik yaparken fazla bastırmamaya, hoparlör kısmına zarar vermemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Sorun çözülmüyor ise telefon kasasını açarak içinden temizlemeniz gerekiyor. Bunun için de profesyonel yardım almanız gerekebilir.

Bazen sorun yazılımsal da olabilir

Yukarıda donanımsal bir arıza halinde uygulayabileceğiniz iki yöntemden bahsettik. Ancak bazen problem donanımsal olmayıp yazılım kaynaklı da olabilmektedir. Eğer donanımsal açıdan bir sıkıntı yok ise yüklemiş olduğunuz bir uygulama veya yaptığınız yanlış bir ayar nedeniyle telefonunuzun sesi kısılmış olabilir.

İlk olarak cihazınızın sessiz modda v.b. olmadığından, hoparlör seviyelerinin tamamen açık olduğundan emin olun. Onlarda bir sıkıntı yok ise son zamanlarda yüklemiş olduğunuz uygulamaların güvenilirliğini gözden geçirin. Bazen cihaza virüs girmesi nedeniyle de ses gelmemesi sorunu ortaya çıkabilmektedir. Eğer uygulayacağınız çözüm yöntemlerinden herhangi bir sonuç alamıyorsanız ve sorunun yazılımsal olduğuna eminseniz o halde cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz dahi gerekebilir. Konuya dair görüşlerinizi ve yardım taleplerinizi hemen aşağıdaki yorum bölümünden bildirmeyi ihmal etmeyiniz.

(Visited 2 times, 1 visits today)