Bu içeriğimizde, içinde bir girişimci ruhu taşıyanlar için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sağlanan teşvik programlarına değinmekteyiz.

Herhangi bir iyi fikriniz veya sermayeniz bulunuyor ise maddi destek alabiliyorsunuz. Bu hususta bakanlık tarafından teşvik programlarına yer verilmektedir.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından girişimciler için çeşitli projelere teşvik programları sunulmakta olup, teşvik programları dahilinde başvuru sahipleri proje ve yatırımlarda bulunabiliyor.

Türkiye’nin ekonomik olarak kalkınması için yapılan teşvik sistemleri kapsamında aslında herhangi bir projenizin olması bile şart değil çünkü küçük veya orta ölçekli bir yatırım yapabilecek durumda iseniz bu teşvik sistemine başvuru yapabilme şansınız var. Şartları karşılamanız dahilinde yatırımınız sonucunda oluşturacağınız işletmeye yer tahsisi, sigorta primi desteği, faiz desteği veya vergi muafiyeti gibi destekler alabiliyorsunuz. Peki teşvik sistemine nasıl başvuru yapılıyor?

Teşvik sistemine başvuru yapma adımları:

İlk olarak başvuru evraklarının Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünün KEP adresine gönderilmesi gerekmektedir. Başvuran kişinin yaptığı başvuru esnasında sunulan evraklarda yer alan mail adresine yönlendirilen yetkilendirme teyit ediliyor. Ardından kullanıcının, E-TUYS üzerinden Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından sunulan Yatırımcı Bilgileri Kılavuzu’nda gösteren adımları takip etmesi, güncellenen bilgileri bakanlığın onayına sunması gerekiyor.

Başvuruyu sürdürmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca kullanıcının güncellenen yatırımcı bilgilerinin onaylanması gerekmekte olup, kullanıcılar onayı alarak E-TUYS yani Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi üzerinden teşvik belgesi müracaatında bulunabiliyor. Tüm başvurunun bakanlık onayına sunulmasıyla beraber de başvuru sürecini tamamlamış oluyorsunuz.

Eğer yatırım teşvik sistemi yerine bir proje ile yatırım yapmayı düşünüyorsanız da proje bazlı teşvik sistemini kullanabiliyorsunuz. Proje bazlı teşvik sisteminde projenizin türüne ve bulunduğunuz yere göre tutar da değişkenlik gösteriyor. Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak, inovasyonu ve katma değerli üretimi artıracak projeleriniz var ise değerlendirmeniz gerekiyor zira teşvik programı asıl olarak bu tarz projeleri desteklemek üzerine kuruldur.

(Visited 4 times, 1 visits today)