Günümüzde interneti en ucuz kullanan ülkelerin hangileri olduğu merak edilmekte olup, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkeler yayımlandı. İşte habere dair tüm detaylar…

İnternet kullanımı günümüzde son derece yaygın durumda ve her geçen gün internet kullanan kişi sayısı daha fazla artıyor. İnternetin çok yaygın hale gelmiş olmasına rağmen bazı ülkelerde daha yüksek fiyatlı olarak sunulduğundan o ülkelerde yaygınlaşması da daha uzun sürebiliyor.

İlk yıllarda sadece bilgisayar aracılığıyla ulaşılabilen internet günümüzde cep telefonu v.b. cihazlar ile de kullanılabilmekte olup, en ucuz internet kullanımının hangi ülkelerde sağlandığı hususu da merak ediliyor. Bu konuyla ilgili olarak Cabe co uk tarafından bir araştırma yapıldı ve araştırmanın sonuçları da yayımlandı.
Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre en ucuz internet kullanan ülkenin İsrail olduğu tespit edildi. İsrail’in 1 GB başına sadece 0.04 Dolar ödediği ve böylece en ucuz internet kullanan ülke konumunda olduğu belirlendi. İsrail ile ikinci olan ülke arasında ise ciddi bir fark bulunmakta. İkinci olan ülke İtalya olup 1 GB başına 0.12 Dolar ödüyor. Üçüncü ülke ise San Marino olup 0.14 Dolar ödüyor.

Türkiye kaçıncı sırada?

En ucuz internet kullanan ülkelerde Türkiye ilk 10’a giremiyor ancak yine de ön sıralarda yer almayı başarıyor. Türkiye sıralamada 18. Sırada yer alıyor. Türkiye’de 1 GB internet başına ödenen ücretin 0.50 Dolar olduğu tespit edildi. Bu değer günümüz döviz kuru ile düşünüldüğü zaman yaklaşık 9 Lira yapmaktadır. Öte yandan önde gelen ülkelerden ABD’nin 1 GB başına 5.62 Dolar mobil internet maliyeti ile 202. Sırada yer alması son derce dikkat çeken ve şaşkınlığa sebep olan bir husus. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan ABD’de internet kullanımının pahalı olması dikkat çekiyor. Habere dair yorumlarınızı aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)