On parmak klavye yazımı ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz . İşte 10 parmak klavye hakkında detaylar…

Klavye bilgisayarın olmazsa olmaz aygıtlarından biri olup, bilgisayar üzerinde yazı çalışmaları yaparken metin yazmak hususunda yaygın olarak kullanılan klavyeleri daha hızlı yazarak ödevlerinizi ve işlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabilir, bu alanda ustalaşabilirsiniz. Ancak bunun için on parmak klavye kullanımını bilmeniz gerekiyor.

On parmak klavye yazabilmek için ilk olarak kendinizde gereken inancı oluşturmalısınız. Hızlı yazı yazabilmek adına gereken şeyleri öğrenmek için azimli olmanız ve vazgeçmemeniz gerekiyor çünkü ilk başladığınız zaman oldukça yavaş yazıyorsunuz ve kas hafızanızı güçlendirmek adına çok sayıda pratik yapmanız gerekiyor. Söz konusu pratikleri yaparken çabuk sıkılır ve bırakırsanız başarısız olursunuz.

Klavyede on parmak nasıl yazılır?

On parmak yazmak için parmaklarınızı klavye üzerinde doğru şekilde yerleştirmeniz gerekiyor F  klavye kullandığınızı varsayarsak işaret parmaklarınızı K ve A harflerine getirerek işe başlayınız. Ardından tıpkı resimdeki gibi diğer parmaklarınızı işaret parmağınızın yanına gelecek şekilde, her tuşa bir parmak denk gelecek şekilde yerleştiriniz. Bunun ardından artık klavye yazımı için hazır hale geleceksiniz ancak temel kural hangi harf hangi parmağınıza yakın ise en yakın olan parmağınızı kullanarak o harfe basmanızdır. Bunun yanında Space yani klavyedeki boşluk tuşuna da baş parmağınız ile basmanız gerekmektedir.

On parmak klavye kullanılmasının temel amacı kelimeleri çok daha hızlı bir şekilde yazabilmek adına tüm parmakların kullanılabilmesidir ve aynı zamanda fazla efor sarfedilmeden yazı yazılmasının sağlanmasıdır. Örneğin iki parmak ile yazı yazmaktan ziyade tüm parmaklarınızı kullanarak yazı yazarsanız çok daha hızlı yol katedebilirsiniz. On parmak tekniğini öğrenebilmek için temel kıstasın sürekli olarak antrenman yapmak olduğunu aklınızdan çıkarmamanız da gerekiyor. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar hızlı bir klavye yazıcısı haline gelirsiniz.

(Visited 3 times, 1 visits today)