Adaptif hız kontrol sistemleri hakkında bilinmesi gereken bazı püf noktalar bulunmakta olup, yeni yazımızda bunlara değiniyoruz.

Gelişen teknolojiyle beraber her geçen gün farklı ve yeni ürünler ortaya çıkmakta olup, senelerdir otomobillerde kullanılan hız sabitleyici donanımı daha da ilerleyerek adaptif hız kontrol sistemine yani Adaptive Cruise Control’e evrilmiştir. ACC sistemi, hız sabitleyicilerin geleneksel halinin yaptığı hız ayarlamanın yanı sıra trafiğin akışına göre hız değişikliğinde bulunabilen teknolojidir.

Günümüzde adaptif hız kontrol sistemi üzerinde çalışan markalar buna farklı farklı isimler vermektedir fakat sistemin temelinde aracın etraftaki araçlara göre hızını otomatik olarak artırması veya azaltması mantığı yatmaktadır. Çoğu ACC sisteminde sensör olarak radarlar, araç altına yerleştirilen kameralar veya lazerler kullanılmakta. Bu kullanılan sensör, aracın gazını ve frenini kontrol edebilen bilgisayar ile iletişime geçerek aracın etraftaki araçlara göre hız ayarında bulunmasına imkan tanır. Trafiğin sıkışması durumlarında ise aracı durdurarak tekrar hareket ettirme kabiliyetine sahiptir. Geleneksel hız sabitleyicileri ile kullanım konusunda her ne kadar benzer olsada istenilen hıza ulaşıldığında sistem devreye girmekte ve bunun için çoğu araçta Set anahtar kelimesinden yararlanılmaktadır. Standart hız sabitleyicilerinden farklı bir şekilde sistem devreye girdikten sonra araç takip mesafesinin belirlenmesi gerekmekte olup, temel olarak kısa, orta ve uzun olmak üzere üç uzaklık seviyesi bulunmakta ve sistem çalışmaya başlamaktadır.

ACC sistemi yaygın hale geldikçe fiyatları biraz daha makul seviyelere inmekte ve böylece daha ucuz bir donanım haline gelmesi mümkün olmaktadır. Yine de bu sistemin zorlu hava şartlarında örneğin fazla yağmur yağdığı durumlarda kullanılması önerilmemektedir. ACC sisteminde yer alan sensör teknolojisinin otonom sürüş için en önemli yapı taşlarından birisi olduğunu da söyleyebiliriz. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

(Visited 10 times, 1 visits today)