Bu içeriğimizde anakart ile grafik kartının uyumlu olup olmadığını nasıl kontrol edebileceğiniz hakkında bilgiler veriyoruz. İşte detaylar…

Bilgisayar kasası toplarken en dikkat edilmesi gereken noktalar anakart ile grafik kartı uyumluğu olup, bilgisayar parçalarının birbiriyle uyumlu olması doğru çalışması açısından oldukça önemlidir. Günümüzde çıkan grafik kartları ve anakartlar PCIe veya PCI Express olarak adlandırılmakta olan bağlantı türünü kullanmaktadır. Eskiden ise AGP Express olarak bilinen bağlantı türü yaygındı. Eğer eski bir anakart ve grafik kartından söz ediyorsak AGP olabilir ancak yeni anakart ve grafik kartları PCIe bağlantı türünü kullanmaktadır.

Kullanıcının ilk etapta anakart üzerinde yer alan girişlerin çevresinde yazan kodlara bakması gerekmektedir. Bağlantı noktasının hemen yan kısmında kartın AGP Express girişine mi yoksa PCI girişine mi sahip olduğu belirtilmektedir.

Yeni anakartların üzerinde PCI, x1 PCI Express ve x16 PCI Express girişleri yer almaktadır. Bu noktada bağlanacak olan grafik kartı da x16 girişi olacaktır. Eğer hiç görmediğiniz bir anakart satın alıyorsanız, üreticilerin internet sitelerinden ilgili bilgilere ulaşabilir, ona göre bir grafik kartı seçimi yapabilirsiniz. Örneğin MSI B450M-A Pro VDH anakartını alma niyetindeyseniz MSI’ın sitesinden kartın teknik bilgilerine bakıp X16 PCIe mi yokas AGP mi desteklediğini görebilirsiniz. Bu bağlamda tercihinizi AGP veya PCIe grafik kartından yana yapabilirsiniz.

Grafik kartı alırken sisteme darboğaz oluşturmayacak bir model olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Darboğaz, grafik kartı performansıyla sistemin yani diğer parçaların performansının denk seviyelerde olmayıp performans konusunda uyuşmazlık göstermesidir. Örneğin i3 bir işlemciye RTX 3070 gibi güçlü grafik kartlarını aldığınız zaman darboğaz yaşamak kaçınılmaz olacaktır ancak i7 ve güçlü bir işlemciyle ve ona yakışır bir RAM ile anakart sayesinde grafik kartından tam verim almak mümkün hale gelecektir.

(Visited 12 times, 1 visits today)