Bir anakart seçimi yaparken hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili olarak temel bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Anakartlar kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılmaktadır. Örneğin boyut olarak değişkenlik gösterirler. ATX anakart, micro ATX anakart gibi farklı anakart türleri vardır. Micro AXT anakartlar boyut olarak daha küçüktür. Genişletme yuvalarının sayısı da ATX anakartlara göre daha azdır.

Anakart satın alırken kasaya sığabilecek, kasa ile uyumlu bir anakart satın alınması gerekmektedir. Eğer anakart tercihinizi kasaya göre yapmazsanız kasaya uymaması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında anakart seçimi yaparken işlemci, grafik kartı gibi donanımları da hesaba katın. Eğer elinizde zaten bir sistem var ise ve sadece anakart ile onu tamamlamak istiyorsanız söz konusu sisteme en uygun anakart modelini belirlemeniz uyumsuzluk yaşamamanız açısından önem arz etmektedir. Özellikle soket uyumu önemlidir. LGA, PGA, BGA gibi soketler bulunuyor. AMD PGA soket kullanırken Intel LGA kullanır. BGA soketlerin işlemcileri kalıcı olarak anakarta lehimlendiği için yükseltme yapılamaz. Bu da uzun vadede bir dezavantaj meydana getirir.

Anakart bir bilgisayar için bel kemiği donanım olup, kötü bir anakart sisteminizde büyük sorunlara neden olabilir. Bilgisayarınızın düzgün çalışmamasına ve hatta hiç çalışmamasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden anakart seçimi yaparken kaliteli ürünler tercih etmek ayrıca önem arz etmektedir.

Sahip olduğunuz anakart modelini öğrenme

Eğer sizde zaten bir anakart var ise ve modelini öğrenmek istiyorsanız bunun için Windows bilgisayarınız üzerinde yazılımsal olarak uygulayabileceğinizi bir yol mevcuttur. Bunun için Windows + R tuşlarına basınız ve Başlat menüsündeki arama kutusuna “cmd” yazınız. Komut istemini Windows üzerinde açınız. Komut istemi kutusunu açtığınız zaman “wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid” yazarak devam ediniz. Gelen satında sahip olduğunuz anakartın modeli ve seri numarası çıkacaktır.

(Visited 7 times, 1 visits today)