Bu yazımızda bilgisayarı çalıştırdığınızda ekranın gelmemesi durumunda ne yapabileceğinizle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Bilgisayarlar zaman zaman çeşitli arıza belirtileri gösterebilirler. En sık görülen ve en çok korkulan arızalardan birisi bilgisayarın ekranına görüntü gelmemesi durumudur. Bu tarz sorunlarda mutlaka problemin kaynağına inmek, problemin yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu tespit etmek ve donanımsal ise hangi donanımdan dolayı arızanın ortaya çıktığını irdelemektir.

Bilgisayarı çalıştırdığınızda ekran gelmiyor ise iki temel sebep olabilir. Bunun ilki bilgisayardan görüntü çıkmamasıdır. Bu durumda problemin monitörde değil kasada olduğu kabul edilebilir. İkinci sorun ise bilgisayarın düzgün bir şekilde çalışmasına rağmen monitörün bozuk olması nedeniyle görüntü alınamamasıdır. Bu durumda sorun kabloda veya monitörün kendisinde olabilir. İşte bu noktada devreye deneme yanılma yönteminin uygulanması girmektedir. Farklı bir monitör ile deneyerek sorunun bilgisayarda olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde ilk olarak bilgisayarınızın harici GPU’sundan görüntü alıyorsanız dahili grafik yongasına bağlantı kurarak ondan görüntü almayı deneyin. Eğer dahili GPU ile ekrana görüntü geliyor ise sorun harici grafik kartından kaynaklanıyordur. Ancak problem sürüyorsa kablo veya monitörde sorun olabilir. Bu yüzden farklı kablo ve farklı monitör deneyerek sorunun giderilip giderilmediğini tespit edin.

Bazen sorun ekran kartının yuvasından çıkmasından da kaynaklanabilmekte olup, ekran kartının yuvasına tam olarak oturduğundan emin olup, gerekirse çıkarıp tekrar takarak çalıştırmayı bir kez daha deneyin.

Eğer bilgisayar açılıyor ancak ekran kartını veya harici ekran kartını kullanamıyorsanız işlemcinizde veya anakartta bir arıza meydana gelmiş de olabilir. Bunun yanında kasa bağlantı noktaları zarar görmüş olabilir. Aynı zamanda güç kaynağından gelen kabloların sorunsuz bir şekilde bağlı olduğundan emin olmanız da faydalı olacaktır.

(Visited 9 times, 1 visits today)