Bu yazımızda bilgisayarda meydana gelen yavaşlık sorununun çözümü noktasında uygulanabilecek olan yöntemlere değinmekteyiz. İşte detaylar…

Bilgisayarınızda günlük kullanımlar sırasında çok sayıda dosya birikebilir ve bu durumda sisteminizde yer kalmayarak kasma sorunları meydana gelebilir. Veya sisteminizde sıcaklık problemi, virüs gibi problemler nedeniyle de yavaşlık problemi meydana gelebilmektedir. Bu durumda sorunun çözümü için bilgisayarınızda depolama alanında boşuna yer kaplayan dosyaları temizlemenizi öneriyoruz. Böylece sisteminizde gözle görülür bir hızlanma ortaya çıkarabilir ve böylece daha sağlıklı bir bilgisayara kavuşabilirsiniz.

Temizlemeyi gerçekleştirmek için gereksiz olan dosyaların üzerine gelip klavyenizden Shift + Enter tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz ve böylece dosyayı kalıcı bir şekilde silmiş olursunuz. Programları silmek için ise Windows’un Program Ekle veya Kaldır isimli aracını kullanmanızı öneriyoruz. Söz konusu araç içerisinden size artık lazım olmayan programları tamamen kaldırarak böylece harı sayılır bir depolama alanı elde edebilir ve sisteminizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sıcaklık

Bilgisayarın içerisine giren tozlar ve termal macunun eskimesi zaman içerisinde donanımların normalde olduğundan daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasına ve bunun sonucunda performans hususunda bazı problemlere neden olur. Aynı zamanda bilgisayar içerisindeki hava akışının yeterli olmaması, fanın arızalı olması, kasanın doğrudan güneş ışığına maruz kalması gibi durumlar da yine sıcaklık değerlerinde istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilecektir ve performansı olumsuz olarak etkileyeceğinden bu problemleri çözmek gerekebilir.

Arka planda çalışan uygulamalar

Bilgisayarı herhangi bir program kullanmadan hızlandırmak için yapılması gereken en önemli hamlelerden birisi de arka planda çalışan uygulamaların sayısını azaltmaktır. Bu sayede sisteminizin yoğun bir şekilde meşgul olmasının önüne geçmiş olursunuz ve sisteminizde performans anlamında bir iyileşme gözlemlersiniz. Arka planda çalışıp sisteminizi yoran uygulamaların hangileri olduğunu bilgisayarınızda Görev Yöneticisi kısmını açarak öğrenebilirsiniz.

(Visited 12 times, 1 visits today)