Sismik izolasyon veya sismik izolatör olarak da lanse edilen koruma sistemi , depremlerde binaların yıkılmasını engelleyerek adeta hayat kurtarıyor. Peki bu nasıl mükmkün olmaktadır? İşte konuya dair tüm detaylar…

Depremler ülkemiz için büyük bir felaket ve belirli aralıklarla sürekli olarak vatandaşlarımızın hayatını yitirmesine neden oluyor. Özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem nedeniyle on binlerce insanımız hayatını kaybederken, depremlerde izolasyon sistemlerinin önemi ve yaygınlaşmasının gerekliliğini mutlaka ele almak gerektiğini gösterdi.

Ülkemizde pek yaygın olmayan sismik izolasyon sistemi, deprem sarsıntılarından kaynaklı bina yıkılmalarının önüne geçmeye yarayan bir sistem olarak biliniyor. Sismik izolatör sistemi ile binaların yoğun sarsıntılardan bile çok az etkilenmesi sağlanarak böylece bina güvenliğinin ve dolayısıyla insan sağlığının korunması sağlanıyor.

Sismik izolatör sistemi taşıyıcı yapıda hasarları en aza indiriyor ve bina içerisindeki ekipmanları koruyor. Özellikle hastanelerdeki cihazların korunması ve yeniden yapılması mümkün olmayan yapıların korunması, nükleer reaktör ve rafinelerin korunması gibi durumlar nedeniyle Türkiye’de sadece bazı binalarda yer verilen bu sistemin aslında zemini müsait olan tüm evlerde bulunması gerekiyor. Çünkü sismik izolatör sistemi, kolonun arasına dahil edilen ve üst yapıyla bağlantının kesilmesini sağlayan bir izolasyon malzemesidir.  Sismik izolatör, yapıların altına yerleştirildiğinden taban izolasyonu olarak da lanse edilmektedir. Yapıyı iki parçaya ayırıp deprem gibi dinamik yüklerin üst yapıya daha az oranda iletilmesini sağlama prensibine sahiptir. Yatay yönlerde esnek davranış sergiler. Deprem kuvvetini beş kata kadar azaltır.

Her bir yapının kendisine göre karakteristik özelliklerinin bulunduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden sismik izolatör sisteminin uygulanmasının maliyeti yapıdan yapıya değişkenlik göstermektedir. Yapıdaki kat ve kolon adedi, zemin özellikleri ve pek çok unsur deprem izolatörü özellikleri ve fiyatlarını değiştirir.

(Visited 5 times, 1 visits today)