Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Meta, Instagram ve Facebook üzerinde ücretli onaylı hesap dönemini başlatmış durumda. İşte habere ilişkin tüm ayrıntılar…

Elon Musk’ın Twitter’dan daha fazla gelir elde etme hamleleri diğer teknoloji devlerinin de dikkatini çekti ve bu bağlamda hamleler geldi. Facebook platformunun ve Instagram platformunun sahibi olan Meta, son zamanlarda sıklıkla gündemde olan Twitter’ın onaylı mavi tikli hesapları ücretli yapmasından esinlenerek bir hamle başlattı ve tıpkı Twitter gibi artık Instagram ve Meta üzerinde de onaylı hesap sahibi olmak isteyenlerin ücret ödemesi gerekecek.

Facebook ve Instagram platformlarında onaylı mavi tikli hesap sahibi olmak isteyenlerin aylık belli bir ücret ödemesi gerekecek. Peki söz konusu ücret ne kadar? Gelen bilgiler mavi tike sahip olmak isteyenlerin web sürüm için 11.99 Dolar, mobil için ise 14,99 Dolar ödemesi gerekeceğini göstermekte. Bu da kuşkusuz ki yüksek bir ücretlendirme olarak dikkat çekiyor.

Meta tarafından Meta Verified ismiyle duyurulan abonelik sistemi, onaylı hesabı satın alan firmanın platformlar üzerinde tanınırlığını da artıracak birer etki sunacak. Söz konusu sisteme dahil olmak isteyen hesapların kimlik doğrulamasında bulunması ve bunun yanı sıra reşit olması gerekmektedir. Bu hususta güvenlik konusunda bazı soru işaretleri de akıllara gelmektedir. Ücretli onaylı hesap sisteminde doğru denetleme yapılmadığı taktirde dolandırıcıların türeyip insanların canını yakması durumu da söz konusu olabilecektir. Dolayısıyla Meta’nın tamamen kar elde etme amacı gütmeyerek doğru bir denetleme sistemi oluşturması gerekiyor.

Onaylı hesaplarda ücretli dönem Yeni Zelanda ve Avustralya’da pilot olarak başlanacak bir sistem olarak 2023 yılında kendisini gösterecek ve aynı zamanda yıl içerisinde çok sayıda ülkede daha aktif hale getirilerek yaygınlaşmış olacak. Uygulanan sisteme ilişkin görüşleriniz nelerdir? Hemen aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

(Visited 17 times, 1 visits today)