Özellikle Android kullanıcılarının sıklıkla karşısına çıkmakta olan “Ağda Kayıtlı Değil” hatasının nasıl çözülebileceğine ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz.

“Ağda Kayıtlı Değil” hatası kullanıcıların Android cihazlarında sıkça karşılaştığı problemlerden biri olup, bu problem büyük olasılıkla operatör ile ilgilidir. Cihaz operatörle bağlantı kuramadığı için ağda kayıtlı olmadığına dair bir hata gelir ve bu yüzden hem internet hem de metin özellikleri devre dışı hale gelecektir.

Ağda kayıtlı olmama hatasının bazı nedenleri:

  • Cihaz yazılımının eski olması,
  • SIM kartın yanlış takılmış olması
  • Telefonda yazılımsal ve donanımsal hataların meydana gelmesi
  • SIM kart arızalanması
  • IMEI numarasının başka bir telefonda kullanılmaya başlanması

Bunlar yaygın olarak görülebilen nedenler olup, bunun yanında bazı istasyonlarda meydana gelen arızaların buna neden olabileceğini ve en yaygın nedeninin de bu olduğunu belirtmek gerekiyor.

Problemin Çözümü

Ağda Kayıtlı Değil Hatası problemiyle karşılaşıldığı zaman telefondaki donanım veya yazılımdan kaynaklı problemin giderilmesi için cihazın kapatılarak yeniden açılması gerekmektedir. Telefon açıldığı zaman sorun devam etmekte ise yeniden kapatılmalıdır. Kapatma işleminin sonrasında batarya çıkarılarak yaklaşık 10 dakika kadar beklenilmesi gerekmekte ve bekleme süresi dolduğunda batarya takılarak telefon açılmalıdır.

Kullanıcının SIM kartı yanlış takması da yaygın olarak görülen bir ağda kayıtlı olmama hatası nedenidir. Cihaz SIM kart yanlış takıldığında onu algılayamamakta ve sonuç itibariyle SIM kartı algılayamadığından da ağda kayıtlı olmadığına dair bir hata vermektedir. SIM kartın doğru takılıp takılmadığının kontrol edilerek problem bulunuyor ise giderilmesi gerekmektedir.

Sorunun çözümünün daha çok ağ ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız da o zaman telefonunuzda Ayarlar bölümüne girip oradan da Bağlantılar yazılı yere giriş yapınız. Sonrasında Ağ Operatörleri , Servis Sağlayıcıları butonlarından birine basarak otomatik bağlantı için ağ seçimi isteyiniz. Eğer sistem istenmeyen operatörü seçmekte ise “Ağları Ara” seçeneğinden kullanıcı kendi operatörünü manuel olarak seçmelidir.

(Visited 6 times, 1 visits today)