Bu içeriğimizde akıllı ev sistemlerine ilişkin bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte akıllı ev sistemine dair tüm ayrıntılar…

Akıllı ev sistemleri, ısıtma, aydınlatma gibi işlevlerin uzaktan yönetilip izlenerek uygulanmasını sağlamak amacıyla ağ ile birbirine bağlı cihazların kullanıldığı evler için kullanılmakta olan bir terimdir. Ev otomasyonu olarak da bilinen akıllı ev sistemleri, ev içerisinde yer alan akıllı cihazlarla cep telefonlarına ve tabletlere yüklenen uygulamalar ile evlerin enerjisinin, güvenliğinin de kontrol edilebilmesidir.

Günümüzde evin garaj kapısını uzaktan açıp kapatmaya yarayan , kahve makinesini zamanlamaya, alarm ve ısıtmayı zamanlamaya yarayan sistemler bulunmakta olup, aynı zamanda akıllı ışık sistemleri ile odaların aydınlatması sağlanabilmektedir. Akıllı ev, bir ana ev otomasyon denetleyicisi ile kontrol edilip, birden fazla alt sistemi birleştirebiliyor. Söz konusu ana otomasyon denetleyicisi, tüm aygıtlardan girdileri alıp komutları vererek kontrol edebiliyor.

Ev sahibinin istediği bir anda her gün belirlenen saatlerle belirlenen işler ev tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Örneğin sabah oturma odasının pencerelerinin açılıp odanın havalandırılması veya gün batımına göre evin dışında yer alan ışıkların açılıp kapanması gibi durumlar akıllı ev sistemi ile mümkün olmaktadır.

Ev otomasyon sisteminin çalışmasını tetikleyen tek unsur evin sahibi değildir. Aynı zamanda bir hareketin algılanması, kapının açılması gibi tetikleyici durumlarda akıllı ev sistemi aktif hale gelip hamlede bulunabilir. Örneğin çocuk odasının kapısı açıldığında oda ışığının açılmasını sağlamak, herhangi bir hareket algılanmadığında da oda ışığının kapatılmasını sağlamak mümkün olabilir  veya evde bir duman veya benzeri bir tehlike olduğunda ev sahibine akıllı ev sisteminde mesaj veya mail gönderilebilir.

Günümüzde ev otomasyonu her geçen gün daha ileri seviyeye ulaşmakta, akıllı evler giderek standart halini almaya başlamaktadır. Hayatı önemli oranda kolaylaştırabilen akıllı ev sistemlerine dair görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 14 times, 1 visits today)