Popüler dijital yayın platformu Netflix üzerindeki abonelerin hesap şifrelerini başkalarıyla paylaştığı bilinmekte olup, hesap şifresini paylaşanların oranına yönelik yapılan araştırma, paylaşanların oranının tahmin edilenin de üzerinde olduğunu gösteriyor.

Günümüzün en popüler dijital yayın platformlarından biri olarak kabul edilmekte olan Netflix, ülkemizde de son derece popüler bir yayın platformlarından biri olup, platforma abone olmak için aylık belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Platformun aylık abonelik ücretini azaltabilmek veya aboneliklerini sevdikleriyle ücretsiz olarak paylaşmak isteyen kişiler, hesap şifrelerini başkalarına veriyor. Ancak Netflix bununla ilgili olarak yeni bir adım atıyor. Geçtiğimiz günlerde bir duyuru yapan Netflix, hesap şifresini başkalarıyla paylaşan abonelerden ekstra ücret isteyeceğini duyurdu. Şirket bu kararı aynı evde yaşamayan insanların ortaklaşa hesap kullanmalarını engelleyebilmek için aldı ancak kullanıcılar bu duruma tepki gösterdi.

Aslına bakarsanız Netflix üzerinde bir hesabın ev dışında yaşayan biriyle paylaşılması zaten yasak fakat şirket bu zamana kadar bununla ilgili olarak engelleme adımlarında bulunmamıştı. Alınan yeni karar ise şirketin milyarlarca dolar kar elde etmesini sağlayabilir.

Netflix üzerinde şifresini paylaşanların oranı son derece yüksek. Gelen bilgilere göre abonelerin %33’ü şifresini başkalarıyla paylaşıyor. ABD merkezli araştırma şirketi Leichtman Research Group tarafından düzenlenen 4000’i üzerinde kişinin katılımıyla yapılan anketle ortaya çıkarılan husus, Netflix abonelerinin 3’te 1’inin şifresini başkasıyla paylaştığını gösteriyor.

Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre standart ve Premium abonelik planlarından biri kullanan müşterilere Ekstra Üye Ekle seçeneği aktif olacak ve bu seçenek ile kullanıcılar aynı evde yaşamayan en fazla iki kişi için ücret karşılığında yeni profil oluşturabilecekler. İzleme geçmişi, izleme listesi gibi hesap verilerinin aktarılması da mümkün hale getirilecek. Yapılan bu düzenlemelerin hali hazırda rakipleri artan ve daha iddialı hale gelmiş olan Netflix için sorun da teşkil edebilir. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

(Visited 14 times, 1 visits today)