Steam üzerinde donanım anketi yapıldı ve anket sonuçları belli oldu. Görünen o ki AMD’nin yükselişi sekteye uğradı.

PC oyunlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için güçlü donanımlar gerekebilmekte olup, yeni oyunlar piyasaya sürüldükçe eskiden yeterli seviyede olan bir bilgisayar artık yeterli olmamaya başlıyor. Video oyunlarında performans açısından en önemli iki donanım ise işlemci ve grafik kartı olup, eski donanımlar belirli oyunlara karşı etkilerini zaman içerisinde kaybediyor.

Günümüzde PC platformunda en çok kullanılan video oyunu mağazası olan Steam’de aynı zamanda kullanıcı hesaplarının istatistiki verileri tutuluyor. Örneğin bir PC kullanıcısının GTX 1060 grafik kartı bulunan bilgisayarı varsa ve bilgisayarına Steam yüklediyse Valve ekibi bunu algılıyor ve GTX 1060 grafik kartına sahip olan kullanıcı sayısını bundan yola çıkarak belirliyor. Peki Aralık ayındaki Steam donanım anketi ne durumda oldu? Yeni yıla girmiş olmamızla beraber Steam üzerinde 2021 yılının son ayı olan Aralık ayına ilişkin veriler paylaşılıyor ve dikkat çeken husus AMD’nin son dönemlerde yaşadığı yükselişten sonra bu defa düşüşe geçmesi oldu.

Intel’e kıyasla Pazar payı hususunda yükseliş yaşayan AMD, Aralık ayının gelmesiyle beraber tam tersi düşüş gördü. Ağustos ayında %72.68 kullanım payı yakalayan Intel, AMD yükselişi sebebiyle düşüş yaşadı ve Kasım ayında %68,45 paya sahip oldu. AMD ise Ağustos ayında %27.31 kullanım oranına sahipti ve Kasım ayına kadar yükselişini agresif bir şekilde sürdürdü ancak Aralık ayı verileri AMD’nin %0,82 oranında düşüş yaşadığını gösteriyor.

Donanım anketine göre en çok kullanılan grafik kartları hususunda NVIDIA’nın RTX 3060 modeli çok büyük bir artış yaşadı. Kartın Aralık ayındaki kullanım oranı %0,57 seviyesinde arttı. Aynı zamanda RTX 3060 Ti modelinde %0,30 oranında yükseliş meydana geldi. AMD ise RDNA2 grafik kartları arasında sadece RX6700 modeliyle varlığını sürdürmekte olup, kartın kullanım oranını Aralık ayında %0.19 artırdı. En çok kullanılan işletim sistemi ise %81,74 oranla Windows 10 olurken, kullanım oranını az da olsa kaybetmeye başladı.

(Visited 30 times, 1 visits today)