İnternet girişimciliği ile ilgili olarak bilinmesi gereken hususlar bulunuyor. Girişimci, bir işe veya oluşuma kar amacıyla sermaye koyan kişi olup, sermaye kaybından çekinmeyen kişi karakterine sahiptir. İşte girişimciliğe ve inovasyona ilişkin detaylar…

İnternet girişimciliği günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Girişimcilik, bir oluşuma sermaye koymak olup, girişimciler ilk etapta bir yol haritası oluşturur ve bu doğrultuda hareket eder.

Girişimcilik bir işin geliştirilmesiyle veya inovasyon şeklinde yapılabilir. İnovasyon, uluslararası oslo klavuzuna göre önemli oranda değiştirilen ürün veya sürecin yeni bir pazarlama yönteminin, iş uygulamalarında organizasyonel yöntemin uygulanması olarak açıklanabilmekte olup, bir iş düzenlenip yeni iş fikrini aldığı zaman girişimci o işi düzenlemiş olacaktır. Bir iş ortaya çıktığında girişimciler alt yapı çalışmaları yürütmeye başlar. Kimlerle çalışılması gerektiğini, ne kadar finansman gerektiğini tespit ederler.

Yazılımcıların internet girişimciliği konusunda gerek kodlama gerek özgün içerik oluşturmak bakımından avantajları bulunmaktadır. Ancak herkesin iyi bir yazılımcı veya programcı olması mümkün değildir ve kimileri bunu tercih etmez. Yani internet girişimciliği nedeniyle akıllara sadece içerik kodlanması gelmemelidir.

İnternet girişimciliğinde örneğin kurumsal bir internet sitesi olarak planla hareket edildiğinde global çapta müşteriler dahi kazanılabilir. Günümüzde pek çok büyük çaplı restoran ve hatta küçük çaplı esnaflar internet üzerinden yayınladığı videolar ve reklamlar ile popüler olmaktadır ve farklı illerden bile ziyaretçi almaktadır. Aynı zamanda e-ticaret platformları üzerinde aracı olarak veya ürün tedarikçisi olarak hizmet verilebilmekte ve böylece Türkiye’nin dört iline ürün satışı yapılabilmektedir.

Sosyal medya ağının günümüzde oldukça yaygın olması sayesinde ticaret ağı genişlemiştir. Bu ortamda sosyal girişimciler bu geniş alana yayılmıştır. Sanal dünyanın daha az finansman isteği nedeniyle de internet girişimcisi olma talebi artmıştır. Google, Twitter gibi internet siteleri, internet girişimciliği için en güzel örnekler olarak ortaya çıkar.

(Visited 53 times, 1 visits today)