Bu içeriğimizde asansörlerin tanımı ve tarihçesine değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Belirli yüksekliklere eşya ve insan taşımak için kullanılan, bir taşıyıcı askısı olan, kılavuz kapsamında hareket eden taşıyıcı olan asansörler her ne kadar günümüzde modern bir yapıya sahip olsalarda milattan önce 285-212 yılları arasında yaşayan Arşimed tarafından milattan önce 236 yılında el ile çalıştırılan basit bir vinç aparatıyla kaldırma makinesi yapıldığı ve asansörlerin tarihinin bu şekilde başladığı bilinmektedir.

İlk karşı ağırlıklı asansör ise Uçan İskemle olarak isimlendirilmiş ve XVI. Yüzyılda Fransız Velayer tarafından yapılmıştır. İlk hidrolik tarihi yük asansörleri ise İngiltere’de 1830 yılında yapılmıştır. 1835 yılında ise buhar makinası ile çalışan bir transmisyon milinden kayışla hareket alan ‘Teagle’ isimli asansör yapılmıştır.

Asansörlere ilişkin ilk güvenlik tertibatı 1853 yılında düşmeye karşı emniyet düzeneği bulunan Elisha Graves Otis asansörü ile yapılmıştır. New York’ta kurularak seyirciler önünde halat kesilerek güvenliği ispatlanan bu asansörle ilgili 1855 yılında kendi buhar makinesiyle çalışan asansör yapılmıştır. Buhar makinesi ile çalışan ilk insan asansörü ise 1857’de Broadwey’de oluşturulmuştur ve ardından hızlı bir şekilde yaygınlaşma sürecine girmiştir.

Otis firması 1878 yılında askı sistemine yer verdiği hidrolik asansörü oluşturmuştur. 1889 yılında ise Eiffel Kulesi’nde üç ayrı firma tarafından yapılan hidrolik asansörler üç kademe halinde 7 dakikada insanları yukarıya çıkarabiliyordu.

İlk elektrikli asansör

Elektrikli asansörlerin ilki 1880 yılında Werner Von Siemens tarafından yapılmıştır. Tremeyerli tırmanan asansör modeli olarak üretilmiştir. 1889 yılında ise iyice ünlenen Otis firması tarafından vide mekanizmasına ve halat tamburuna sahip elektrik motoru ile direkt bağlantılı asansör vinci yapılmıştır. 1927 yılına gelindiğinde ise tahrik kasnaklı asansörler üzerine önemli çalışmalar yapılmış ve büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Asansörlerin daha hızlı hareket etmesi ise son 30 yıllık süreçte mümkün olmuştur. Ülkemizdeki ilk elektrikli asansörün ise 1892 yılında Beyoglu’nda yer alan Perpa Palas Oteli’nde yapıldığını belirtelim.

(Visited 19 times, 1 visits today)