Bu içeriğimizde bilgi teknolojisiyle ilgili genel olarak bilgiler verecek ve kullanım alanlarına değineceğiz. İşte ayrıntılar…

Bilgi işleme ihtiyacını desteklemek için kullanılmakta olan herhangi bir bilgisayar tabanlı araç olan bilgi teknolojisi ile yazılımlar, sunucular, yazıcılar, modemler , bilgisayarlar v.b. kapsamında yer alır. İşletmeler bilgi teknolojisini benimsedikleri zaman verimliliklerini de artırabilirler. Bir işletmenin temel amacı ise müşterilerine hizmet etmek olup bilgi teknolojisi çağında bu teknolojinin maksimum seviyede kullanıldığı zaman rekabet avantajı da söz konusu olmaktadır.

Bilgi teknolojisi hem toplumda hem de iş dünyasında kullanılmakta olup, küçük yada büyük ölçekli iş yerlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İşletmelerin başarılı olabilmek için bilgi teknolojisini nasıl kullanacağı hakkında bir plan, program içerisinde olması gerekir. İşletmeler temel bilgi işlem görevlerine yardımcı olabilmek için bilgi teknolojisinden yararlanır. Karar verme görevlerini desteklemek için de bilgi teknolojisinden yararlanırlar ve bu çevrimiçi analitik işleme yordamıyla gerçekleşir.

Dağıtılmış bilgi işlem, bir kurumun bilgi işlem gücünü dağıtır ve bilgiyi çalışanların fonksiyonel iş alanlarına yerleştirdiği bir ortam sunar. Günümüzde çoğu işletme bilgilerin tüm yelpazesini düzenli olarak bir araya getiren ve herkesin erişebileceği, merkezi olmayan bilgi işlem yapısını ortaya çıkarmıştır. Bilgi teknolojisi inovasyonu desteklemektedir. İnovasyonu sağlar ve herhangi bir konuda araştırma yapmaya imkan tanır. Örneğin internet herhangi bir konuda araştırma yapmaya imkan tanımaktadır. İşlem sırasında edinilen bilgilerin ürünlerin üretken tasarımında kullanılabilmektedir.

Bilgi teknolojilerinin en büyük katkılarından biri eğitim sektörüne olmuştur. Çevrimiçi eğitim hizmetleri, öğrencilerin interneti kullanarak her yerden öğrenebilmesine imkan tanımaktadır. Öğrencilerin internet bağlantısı sayesinde istedikleri bilgiye kolayca ulaşabilmesine imkan tanınmıştır. Bunun yanında sosyal ağlar ve cep telefonları toplumun iletişimi ve ilişkilerini kolaylaştıran teknolojiler olarak öne çıkar. İnsanlar günümüzde sosyal medya üzerinden birbirleri ile etkileşimde bulunabilmektedir.

(Visited 7 times, 1 visits today)