Astronot olabilmek için gerekli olan özellikler hangileridir? Yazımızda maddeler halinde değinmekteyiz.

Uzay araştırmaları devam etmekte olup, astronotluk mesleğinin uzay araştırmalarının başlamasından beridir merak edilmekte olan mesleklerden olduğu biliniyor. Ancak astronot olmak kuşkusuz ki son derece zor ve bunun için bazı özelliklere sahip olmak gerekiyor.

Astronot uzay pilotudur ve astronot olabilmek için en az 1000 saat boyunca uçuş süresine erişmek gerekir. Oldukça zor ve disiplin seviyesi yüksek olan astronotluk mesleğini icra edebilecek kişilerin algısı açık, dikkatli, sorumluluk sahibi ve disiplinli bir şekilde çalışabilecek kişiler olması gerekmektedir.

Astronot sahibi olabilmek için gereken en önemli kıstas diplomadır. Fizik, bilgisayar bilimleri, matematik, mühendislik veya biyoloji bölümlerinden birinden mezun olmak gerekir çünkü temel bilimler uzayda oldukça gerekli olan bilimlerdir ve bu bilimlerin bilinmesi astronot açısından önem arz etmektedir.

Astronot olabilmek için gözde bozukluk olmaması, göz keskinliğinin 6’da 6 olması gerekmektedir. Yine de gözlük kullanmanın astronot olmanıza tamamen engel olmadığını, sadece görme keskinliği testinin 6’da 6 olması gerektiğini belirtelim.

Astronotların lider vasfının olması gerekir. Hiyerarşik yapı ile anlaşmazlıkları çözebilmek gerekmektedir ve bu yüzden astronot olmak için liderlik özelliğine sahip olunması gerekir. Bunun yanında bir astronotun takım çalışmasına yatkın olması gerekmektedir. Takım içi uyumluluk oldukça önemli bir kıstastır. Gerekli ekip çalışmasının kurulması, uygulanacak olan plana sadık kalınması ve gerektiği durumlarda insiyatif alınması gerekir.

Elbette bunların yanında pek çok özelliğe daha sahip olmak gerekmektedir. Örneğin ruhsal ve fiziksel sağlığın yerinde olması, gerekli fiziksel özelliklerde bir kısıtlılık bulunmama, dil seviyesinin yeterli düzeyde olması, elbette gereken mesleki birikimi almış olmak v.b. astronot olmak için gereken diğer öne çıkmakta olan kıstaslardır. Konuyla ilgili görüşlerinizi hemen alt kısımda yer almakta olan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 16 times, 1 visits today)