Bu yazımızda şarkıcıların günümüzde yaygın olarak kullandığı auto tune ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Eğer müzik sektörüyle biraz içli dışlı iseniz auto tune terimini mutlaka duymuşsunuzdur ve hakkında temel bazı detayları biliyorsunuzdur. Auto tune, kimi dinleyicilerin sevdiği, kimi dinleyicilerin doğallığı bozduğu için rahatsız olduğu bir durum ancak günümüzde müzik sektörüyle çok iç içe hale geldiği, hemen hemen her şarkıcı tarafından kullanılmaya başlandığı bilinen bir gerçek.

Antares Audio Technologies tarafından geliştirilmiş olan tescilli bir ses işleyicisi olan auto tune, ilk geliştirildiği zaman sismik veriler yorumlayabilmek için hazırlanmıştı ancak zaman içerisinde analiz etme ve akordu değiştirme amacıyla da yaygın olarak kullanıldığı gözlemlendi.

Pek çok müzisyenin daha kusursuz olarak kayıtlar almasına imkan tanımakta olan auto tune, vokal, enstrumental performansın akortlarını düzeltmek için kullanılmasının yanında müzisyenlerin detone olma sorunu ortadan kaldırmak için daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak auto tune kullanıldığı esnada sesteki detoneleri hızlıca yok etmeye çalıştığından ses natürelliğini yitirir ve mekaniksel bir hale gelir. Günümüzde özellikle rap parçalarında çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve bu durum dinleyicilerin bir kısmını rahatsız etmektedir. Ancak hareketli olan ve auto tune kullanılan parçaların daha popüler hale geldiği de artık bilinen bir gerçektir ve bu yüzden auto tune kullanımı hiç bitecek gibi gözükmüyor.

Autotune kullanımı esnasında auto tune eklentisinin parçaya uyarlanması yapılır. Anahtar ölçek ve giriş türü seçilip, yeniden ayarlama hızı seçilir ve vokalin ne kadar iyi olması gerektiğine karar verdikten sonra vokali şarkıdan kaldırıp arka plan müziğine odaklanılır. Her auto tune programı kendine ait çalma stiline sahiptir ancak genel işlev prensibi aynı olmaktadır. Bu husus Android, iOS için tek tuşla halledilebilsede bilgisayarda işler biraz daha karmaşık bir hale gelebilmektedir.

(Visited 8 times, 1 visits today)