Akıllı telefon sektörü son zamanlarda çalkantılı bir süreç yaşıyor. Avrupa kıtasındaki akıllı telefon satışlarının oldukça düştüğü öğrenildi.

Son yıllarda dünya küresel çapta sıkıntılarla boğuşuyor. Salgının ortaya çıkması ve ardından çeşitli doğal afetlerin , savaşların olması küresel çapta çip sıkıntısının devam etmesine sebep oldu. Gelişmiş ülkeler dahi enflasyondan etkilenmekte olup, özellikle gelişmekte olan ülkelerde enflasyonun etkileri çok daha fazla hissedildi.
2022 yılının ilk çeyrek sonuçları açıklandı. Araştırma kuruluşlarından Counterpoint Research tarafından yayımlanan rapora göre 2022 yılının ilk çeyrek sonuçlarında Avrupa akıllı telefon pazarı %12 oranında ciddi bir daralma yaşadı. Avrupa bölgesindeki yeni akıllı telefon satışlarının son 10 yılın en düşük seviyesine geldiği belirlendi.

Sorun devam edecek

Yayınlanan raporun sonuçlarına göre Avrupa’da akıllı telefon satışları düşmeye devam edecek. Araştırmacılara göre bu durumun birden fazla sebebi bulunuyor. Bunlardan birisi kötüleşen ekolojik ekonomik durum olup, aynı zamanda Çin’de alınan yeni karantina kısıtlama uygulamalarının da bunda etkisi olduğu düşünülüyor. Bunların beraberinde çip sorunu da meydana geliyor ve çip sıkıntısı pek çok teknolojik aleti etkilediği gibi akıllı telefonları da çok etkiliyor. Analistler tarafından ortaya konulan veriler, Avrupa pazarında düşüşün bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

 

Açıklanan verilere göre Samsung markası Avrupa pazarında liderliği hala elinde tutuyor ancak son çeyrekte teslimatlarında %16 seviyesinde azalma yaşandı. Apple iPhone satışlarında ise %6 düşüş gözlemlendi. Xiaomi telefon sevkiyatları ise %36 seviyesinde üşüş yaşadı. Çin merkezli kuruluşlardan Realme ile ilk beş akıllı telefon üreticisi arasında yer almasının yanında aynı zamanda sevkiyatlarında genel tablonun aksine yıldan yıla artış gösteren tek şirket oldu. Bunu devam ettirmesi durumunda Realme’nin önümüzdeki süreçte çok daha güçlü hale geleceğini söyleyebiliriz. Habere dair görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

(Visited 3 times, 1 visits today)