Bu içeriğimizde interneti yavaş olan kullanıcıların başvurabileceği hızlandırma yöntemlerine ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte detaylar…

İnternet günümüzde son derece önemli olan iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmekte olup, pek çok teknolojinin geliştirilmesinde ön ayak olmuş, aynı zamanda insanların çok daha hızlı bir şekilde işlerini halledebilmeleri ve evlerinde de keyifli vakit geçirebilmeleri sağlanmıştır.

İnternet sitelerine standart olarak erişim sağlayabilmek için en az 1 Mbps bant genişliği bulunan bir internet hızına sahip olunması gerekmektedir. Günümüzde ise internet bağlantıları gelişen teknoloji sayesinde bir hayli hızlı hale gelmiştir.

İnternetinizin yavaş olduğunu elbette kendiniz da anlayabilirsiniz ancak tam olarak kaç mbps aldığını öğrenmek için hız testi araçlarından faydalanmanız gerekiyor. Bu noktada en öne çıkan internet sitelerinden biri speedtest.net olup, ilgili internet sitesine girip Go butonunun üzerine tıklayarak testi başlatabilirsiniz. Test bittikten sonra tam internet hızınızı tespit edebilirsiniz.

Hızlandırma işlemleri uygulamak için uygulanabilecek olan en etkili yöntem modemin kapatılarak tekrar açılması, resetlenmesidir. Bunun için modeminizi kapatınız ve güç kablosunu da çıkarınız. Ardından 10 saniye kadar bekledikten sonar güç kablosunu takıp tekrar açınız ve internetin yeniden bağlanmasını bekleyiniz.

Modemi kapatıp açma işlemi önbelleğe alınan verileri ve gerekli olmayan arka plan işlem verilerini temizlemektedir. Bu sayede ISS ile bağlantıyı canlandırmak mümkün olmaktadır.

Eğer sorun çözülmediyse;

Modemin veya routerin yerini değiştirerek de çözüme ulaşabilirsiniz. Bazen modem sinyalleri bulunduğu yere göre fiziksel engeller nedeniyle yavaşlayabillir. Modemi farklı bir konuma taşıyarak daha iyi bir sinyal kalitesi yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda ağınızda gerekli olmayan cihazları çıkarmayı deneyebilirsiniz. İnternet bant genişliğini kullanma potansiyeli bulunan eski telefonlar veya unutulan tablet bilgisayarları da göz ardı etmemek gerekmekte olup, modeminiz için geliştirilmiş bir uygulama var ise ağınıza bağlı cihazları görüntüleyerek ağdan atma imkanınız vardır. İnternet ağınızın Wi-Fi şifresini de belirli aralıkla değiştirmenizi öneririz. Bazı durumlarda Wi-Fi yerine Ethernet kablosu kullanmak yani kablolu internetten yararlanmak da sorunu çözebilmektedir.

(Visited 7 times, 1 visits today)