Akıllı telefon pazarına ilişkin olarak 2022 yılı satış verileri açıklanmış durumda. Buna göre Apple zirvede yer alıyor. İşte habere ilişkin tüm detaylar…

2022 yılında Dünya genelinde ekonomik buhran meydana gelirken pek çok sorun daha kendisini gösterdi ve bu durumlar yılın genel olarak sıkıntılı bir şekilde geçmesine neden oldu. Çip sıkıntısı, salgın ve savaşlar nedeniyle 2022 yılı akıllı telefon pazarı açısından da bol etkilerin olduğu bir yıl oldu.

Akıllı telefon üreten teknoloji firmalarının neredeyse tamamı satışlarında olağan dışı bir eksiklik yaşadı ancak bu durum dünyaca ünlü teknoloji devlerinden Apple için söz konusu olmadı. Counterpoint tarafından ortaya konulan bilgilere göre telefon pazarında üçüncü çeyrekte yüzde 12 seviyesinde düşüş yaşandı fakat Apple bu yıl tanıttığı iPhone 14 serisi ile ibreyi tersine çevirdi ve bu alanda yaşanan genel düşüşün önüne geçti ve genel gelirlerde %10, satışlarda ise %7 oranında artış yakalamayı başardı.

Samsung markasının her ne kadar Fold ve Flip serisi ile katlanabilir akıllı telefon alanında pazarı domine etmiş olduğu bilinsede 2022 yılının son çeyreğinde %4 oranında düşüşten kurtulamadı. Oppo’nun düşüşü ise çok daha dikkat çekici olup verilere göre Oppo %27 oranında büyük bir düşüş yaşadı. Ancak Oppo benzeri olarak kabul edilebilecek olan Xiaomi markası bu kadar büyük bir etki görmedi çünkü Xiaomi yıllık bazda sadece %4’lük bir düşüşle karşılaştı.

Raporlar genel olarak Apple şirketinin ürünlerinden vazgeçilemediği yönünde oldu. Öte yandan 80 milyar doları geçmekte olan 5G cep telefonlarının gelir katkısı geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde %69’dan artıp tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kabul edilebilecek olan %80’e ulaştı. LTE telefonların gelir katkısı ise %10 oranında düştü ve 19 Milyar Dolar seviyesine kadar geriledi. Habere dair görüşlerinizi hemen alt kısımdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 13 times, 1 visits today)