Yeni yazımızda balistik kavramının ne olduğunu açıklıyor, hakkında bilgiler veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Balistik bilimi mermilerin etki alanlarını, silahtaki hareketlerini incelemekte olup, askeri alanlarda ve adli tıp alanında sıklıkla gündeme gelen bir terimdir. Balistik, füzelerin veya mermilerin hareketlerini incelemektedir. İzleme konuları olarak kimyasal enerji kaynakları, ortaya çıkan enerjinin kontrolü ve yönlendirilmesi, gazların genişlemesi gibi konuları barındırır. Balistik bilimi ateşli silahlarda barut gazının basıncı ile fırlayarak hedefe varıncaya kadar ki merminin havadaki hareketini, mermi çekirdeği üzerindeki fiziksel değişimleri göz önüne alıp merminin çıktığı silahın tanımlanmasını incelemektedir.

Silah ateşlendiği zaman merminin silah içerisinde gerçekleştirmiş olduğu hareket işlemi silahtaki gazın mermiye olan etkisiyle bağlantılı olup, İlk etapta namluya basınç gerçekleşmekte ve sürtünme hareketi başlamaktadır. Yüksek ısıda gaz namluyu ısıtıp kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle silahların çalışma şekilleriyle araç motorlarının çalışma şekilleri birbirine benzemektedir ancak genişlemiş olan gazın pistonlar yerine mermileri hareket ettirmesiyle silah ve araç motorunun çalışma prensibi birbirinden ayrılır. Balistik füze ise nükleer, biyolojik, kimyasal başlık taşıyabilen uzun menzilli güdümsüz veya güdümlü yapıdaki başlıklardır.

Merminin silah ağzında aldığı basınç merminin terk etmesinden sonra belli bir mesafeye kadar hızlanmasını sağlamaktadır. Bu da uzun bir merminin hedefe dönerek gitmesine neden olmaktadır ve yörüngesinin daha kararlı olmasına imkan tanımaktadır.

Dış Balistik

Merminin silahtan çıkış andından itibaren uçuş sırasındaki hareketlerini gözlemlemekte olan daldır. Mermi veya füze ateşlendikten sonra hedeflenen noktayı vurabilmesi için silahtan çıktıkları zaman doğrultudan sapmadan hedefe ilerlemeleri gerekmektedir.

Terminal Balistik

Merminin hedef üzerindeki hareketlerini araştırmakta olan balistik dalıdır. Hedef üzerinde parçalanmalardan bakteriyolojik etkiye kadar pek çok konuda inceleme yapar. İç ve dış balistiğe nazaran daha geri aşama olup, bu türdeki balistikte temel bilgilerin elde edilmesi dış ve iç balistiğe nazaran çok daha zordur.

(Visited 30 times, 1 visits today)