Yeni içeriğimizde bilgi teknolojilerinde önemli hususlardan biri olarak öne çıkan bant genişliği ve kullanım tekniklerine ilişkin olarak bilinmesi gerekenleri derliyoruz. İşte detaylar…

Ban genişliği sıkıştırması, belirli zamanlarda belirli miktarda veri iletmek için gerekmekte olan bant genişliğinin azaltılması veya belirli bir seviyede veriyi iletebilmek için gerekmekte olan zaman zarfının azaltılması anlamına gelmektedir. Bant genişliği teriminin İngilizce karşılığı ise Bandwith şeklindedir.  Bant genişliği, bir ağ kablosunun toplamda maksimum aktarım hızı olarak da düşünülebilir. Bu devrelerin kablolu veya kablosuz bağlantı aracılığıyla en fazla ne kadar hızlı gönderilebileceğinin bir ölçümü olarak karşımıza çıkar. Genelde saniyede bit olarak ölçülmekte ve o şekilde adlandırılmaktadır. Örneğin bilgisayar ile telefon hattı üzerinden wi-fi ağı kullanarak internete bağlantınız zaman işletim sisteminizde “62 kbps’de bağlantı” mesajı gösterilebilmektedir. Bu mesaj, saniye başına en fazla 62 kilobit veri aktarılması anlamına gelecek olup, bant genişliği arttıkça bilgi gönderip alma işlemi de hızlanmış olacaktır.

Yoğun veri trafiği

Yoğun veri trafiği bant genişliği açısından bazı sorunlara neden olabilmekte olup, bu sorunu çözebilmek için uygulanabilecek olan en bariz çözüm satıcılardan daha fazla bant genişliği satın almak olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda bilgi teknolojileri firmalarının kritik uygulamalarının ekonomik ve etkin olarak desteklenmesini sağlamak maksadıyla mevcut ağların optimizasyonuna odaklanılması gerekmektedir.

Bant genişliği sıkıştırma ile optimizasyonun amacına ulaşabilmesi için çeşitli tekniklerden yararlanılmakta olup, bu doğrultuda ön bellekleme yönteminden yararlanılabilmekte ve bu web tabanlı içerikler için faydalı olabilmektedir. Hizmet kalitesi (QoS) tekniği ile kritik öneme sahip olan uygulamalara yönelik olarak diğer uygulamaların maliyetiyle öncelik verilebilmektedir. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

(Visited 15 times, 1 visits today)