Bu yazımızda akıllı telefonunuzun hacklendiğini nasıl anlayabileceğinize yönelik olarak çeşitli bilgiler veriyoruz. İşte konuya dair ayrıntılar…

Akıllı telefonlar günümüzde yaygın olarak hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır ve bu durum telefonları siber saldırganlar için de bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Telefonlar “ Akıllı “ ibaresini kazandıktan sonra büyük bir değişim geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. En büyük özellikleri internete bilgisayarlar gibi hızlıca  erişim imkanı sağlamaları olan akıllı telefonların hacklenmesi ise büyük bir tehlike olarak öne çıkıyor.

Akıllı telefonun hacklenip hacklenmediğini anlayabileceğiniz bazı işaretler bulunmakta olup, bu içeriğimizde telefonunuzun hacklendiğini nasıl anlayabileceğinize değineceğiz.

İşte telefonunuzun hacklendiğinin habercisi olabilecek işaretler:

Telefon performansında bariz oranda düşüş

Eğer akıllı telefonunuzun performansında eskisine nazaran bariz oranda düşüş meydana geliyor ise telefonunuz siber saldırıya uğramış olabilir. Yine de bazı durumlarda telefonun depolama alanı dolduğu için veya farklı sorunlardan dolayı da performansının düşebileceğini de belirtelim.

İnternet faturanız sebepsiz artıyorsa şüphelenin

İnterneti eğer sizin kullandığınızdan çok daha fazla kullanmışsınız gibi faturalar geliyor ise bu durumdan şüphelenmeniz gerekiyor. İnternetinizin başkaları tarafından sömürülüyor olması kuvvetle muhtemel.

Şarj daha hızlı tükeniyorsa dikkat!

Eğer akıllı telefonunuzun şarjı eskisine nazaran çok daha hızlı bir şekilde tükenmekte ise bu durum bir siber saldırının habercisi olabilir. Yine de bazı durumlarda telefonun bataryasında problem meydana gelmesinden de kaynaklandığını belirtelim.

Reklamlarda anormallik var ise dikkat!

Eğer akıllı telefonunuzu kullanırken karşınıza sürekli reklamlar çıkmaya başladıysa ve eskisine nazaran reklamlarda bir gariplik var ise, özellikle internet tarayıcılarında sıkça yer alan pop-up yani açılır pencere reklamları çok daha fazla ve anormal yerlerde çıkmaya başladıysa şüphelenmenizde yarar var.

Telefon çok ısınıyorsa şüphelenin

Eğer akıllı telefonunuz özellikle onu kullanmadığınız durumlarda bile çok sıcak ise bu durumdan şüphelenmeniz gerekmektedir. Telefonunuz arka planda sürekli olarak çalıştırılarak madencilik gibi uygulamalara kurban gitmiş olabilir.

(Visited 26 times, 1 visits today)