Yeni yazımızda baz istasyonlarının öne çıkan bazı zararlarına değinmekteyiz. İşte baz istasyonlarına ilişkin bilmeniz gerekenler…

Baz istasyonları günümüzde tartışma konusu olan unsurlardan biridir. Mobil cihazların birbiriyle iletişimini sağlayabilmek için görünmeyen sinyaller ile iletişim kurulmasını sağlamakta olan baz istasyonları, zaman zaman apartmanlarda da yer verilmekte olan, insanlara zarar veren bir teknolojidir.

Baz istasyonları insanlara zararlı olduğu için insanların doğal yaşamından uzak bölümlere kurulmalıdır. Hatta bu hususta alt bir kategorilendirme bile yapılmıştır; Makroseller, mikroseller ve pikoseller…

Mikroseller insanların yaşadığı şehirlerin uzağında kurulan istasyonlar olup, makroseller insanların doğal yaşamından uzak yurt dışında kırsallara kurulan baz istasyonlardır. Pikoseller ise dar sokaklara veya tünellere kurulan şiddeti mikrosele veya makrosele oranla daha düşük seviyeye indirgenen baz istasyonlarıdır.

Günümüzde yeterli bilinci olmayan kullanıcılar baz istasyonlarından para kazanmak için GSM operatörleriyle sözleşmeler imzalamaktadır.

Baz istasyonlarının öne çıkan zararları :

Baz istasyonları radyo aktif dalgalar kullanmakta olup, bunlar kişinin ilerleyen yaşlara geldiği zaman işitme kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Radyasyona maruz kalan kişilerin hamile kalma ihtimali düşer ve gebe olduklarında da otizmli çocuk dünyaya getirme ihtimali de artar.

Çevreye verdiği elektromanyetik sinyaller nedeniyle insan hücresinin yapısını bozmakta olan baz istasyonları, daha pek çok hastalığa neden olmakta olup, bunlardan en dikkat çekenlerinden birisi kansere zemin hazırlamasıdır. Her üç kişiden birinin 20 sene sonra kansere yakalanma ihtimalini artırmakta olan baz istasyonu, aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına neden olabilmektedir.

Baz istasyonlarının neden olabildiği diğer rahatsızlıklar ; Epilepsi, sinir sistemi bozukluğu, huzursuzluk, uyku bozuklukları v.b. rahatsızlıklar olup, baz istasyonları insan hücre yapısının bozulmasına neden olarak genel olarak hastalıklara davetiye çıkarır.

Eğer çevrenizde para kazanma hırsı yüzünden yakınınıza baz istasyonu kuran kişiler var ise onları muhakkak yetkili mercilere şikayet edip işin peşini bırakmayıp, baz istasyonunun kaldırılmasını sağlayın.

(Visited 18 times, 1 visits today)