BlackBerry ile ilgili olarak önemli bir gelişme yaşandı. Şirketin geleceğiyle ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

Cep telefon alanında eskiden en popüler markalardan biri olan BlackBerry , 2010 yılından itibaren telefon dünyasında meydana gelen köklü değişime ayak uyduramamıştı. Fiziksel telefon çıkarmaya söz konusu dönemde de devam eden BlackBerry , zaman içerisinde ciddi bir kullanıcı kitlesi kaybı yaşayarak bugünkü durumuna kadar geriledi. Bunda belki de şirketin fiziksel klavyeli telefon üretmekte inatçı davranmasının büyük payı bulunuyor.

Özellikle 2015’li yıllardan sonra BlackBerry artık sektörde iyice ağırlığını kaybetti. Bir dönem cep telefonu alanında en başarılı şirketlerden biri olmasına rağmen, günümüzde zayıf durumda. BlackBerry geçtiğimiz aylarda aylarda BlackBerry 7.1 OS ve önceki sürümleri, BlackBerry 10 yazılımı, PlayBook OS 2.1 ve hatta dana önceki sürümleri çalıştırmakta olan cihazlarına yönelik sunduğu desteği sonlandırmasıyla dikkat çekmişti. Ardından mesajlaşma patent haklarını Catapult IP Innovations’a satma kararı alan şirket, 2020 yılında OnwardMobility ile yaptığı 5G destekli BlackBerry modellerinin üretimini kapsayan lisans anlaşmasını sonlandıracağına yönelik iddiaların da çıkmasıyla birlikte iyice çıkmazda olduğunu göstermişti. OnwardMobilty tarafından yapılan yeni açıklama ise söz konusu iddiaları doğrular nitelikte.

OnwardMobility tarafından yapılan açıklamada kullanıcılara sunulan destek için teşekkür edildi ancak şirketin kapanacağı duyurularak fiziksel klavyeli ultra güvenlikli bir akıllı telefon geliştirme işlerinde olmayacakları duyuruldu. Böylece 5G destekli BlackBerry modellerinin piyasaya sürülmesi ihtimali rafa kalkmış oldu.

BlackBerry şirketi hali hazırda 8 milyar TL değerindeki patentlerini elinden çıkarıp uzun süredir sessizliğini koruyordu. Son gelişmelerle beraber BlackBerry markasının telefon sektöründe yakın zamanda herhangi bir hamle yapmasını imkansız hale getiriyor. Habere ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

(Visited 19 times, 1 visits today)