Günümüzde kullanılan pek çok sosyal medya terimi bulunmakta olup bruh da bunlardan biridir. Bruh kelimesi 1960’lı yıllarda erkek arkadaş için kullanılan bir terimdi. Tıpkı bro gibi bir kelimedir ancak sosyal medyada ki kullanımının biraz daha farklı olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Kullanılan bruh kavramı, “brother” kelimesinin bro, brah, bredder, brer gibi varyasyonlarının arasındadır. Bunlar aslında 1800’li yıllardan itibaren Siyah İngilizcesinde bir hitap şekli olarak kullanılmakta olan terimlerdir. Brother kelimesi eski İngilizceden beri erkek kardeşi olmayan bir erkek arkadaşa seslenmek için kullanılıyor.

Bruh terimini en çok erkekler kullanmaktadır ve erkek arkadaş veya dosta hitap için kullanılır. Ancak aslında sosyal medya üzerindeki kullanımının çok daha farklı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Günümüzde bruh yerine bro kelimesi hitap için kullanılsada, tepki için ise bruh moment kullanılıyor. Bruh moment ifadesi dehşet, şok gibi güçlü duygusal tepki gerektiren bir duruma atıf yapabilmek için kullanılıyor. Bu kelime bu anlamıyla da genelde erkekler tarafından kullanılmaktadır.

Hazır sosyal medyada terimlere değinmişken yine birkaç kelimeye değinecek olursak;

Date’e çıkmak:

Date’e çıkmak terimi, randevuya çıkıp sohbet etmek, birbirini tanımak veya yemek yemek için dışarı çıkarak bir araya gelmek isteyen kişiler tarafından kullanılıyor. Yani Date’e çıkmak terimini duyduğunuz zaman randevulaşmak olduğunu düşünebilirsiniz.

Nude kelimesi

Nude kelimesi internette sıklıkla yer alan kelimeler arasında olup, çıplaklık anlamına geliyor. Yine sosyal medya üzerinde sıklıkla görülen kilemeler arasında yer alıyor.

Toksik kelimesi

Çok olumsuz olan ve her şeyden mızmızlanan kişilere yönelik olarak kullanılan bir kelimedir. Yersiz nefret yaymakta olan veya diğer insanlar hakkında saçma konuşan kişileri tanımlamak için de kullanılmaktadır.

Siz de aklınıza gelen sosyal medya terimlerini hemen aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

(Visited 8 times, 1 visits today)