Qualcomm markasının merakla beklenen Snapdragon 8 Gen 3 yonga setine dair heyecan verici gelişmeler meydana geldi. Snapdragon 8 Gen 3 iddialı geliyor. İşte habere dair tüm detaylar…

Donanım kategorisinde popüler markalardan olan Qualcomm, daha önce sunduğu Snapdragon 8 Gen 2 ile ileriye doğru önemli bir adım atarak dikkat çekmişti ve firma şimdi de Snapdragon 8 Gen 3 ile attığı adımları daha sağlam bir hale getirmek istiyor. Gelen bilgiler Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin oldukça iddialı olacağı, ancak ısınma ve şarj süresi konusunda kullanıcıları endişelendirebileceği yönünde.

Şu an Qualcomm markasının sahip olduğu en güçlü yonganın Snapdragon 8 Gen 2 olduğu bilinmekte olup, bu yonga seti ile beraber Apple’ın işlemcilerine oldukça yaklaştı ve bazı alanlarda büyük farklar atarak geçmeyi başardı. Son gelişmeler ise Snapdragon 8 Gen 3 ile Apple’ı geride bırakabileceği yönünde. Peki bu nasıl mümkün olacak?

Snapdragon 8 Gen 3 ile önceki nesil yapılan iyileştirmeleri daha da geliştirmekte olan Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti ile sağladığı farklı bir CPU kümesine geçmesiyle beraber ortaya koyduğu performans farkını perçinleyebildi. Snapdragon 8 Gen 3’te de bu durumun devam etmesi, bunun yanında yeni Cortex X4 ile birlikte çekirdek hızlarının 3.70 GHz seviyesine yükseltilmesi beklenmektedir.

Geekbench performans farkları

Geekbench verilerine göre Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti, tek çekirdekte 1930, çok çekirdekte 6236 puan elde etmeyi başarıyor. Bu da Snapdragon 8 Gen 2’ye nazaran yüzde 30 ve yüzde 20 performans artışı anlamına gelmektedir. Cortex-X4’ün saat hızının 3,70 GHz’e artırılması, Snapdragon 8 Gen 3’ün güç tüketimini önemli seviyede artırıp daha kısa bir pil ömrüne ve daha yüksek sıcaklıklara da neden olabilir. Qualcomm’un bunu çözebilmek için 4 nm yerine 3 nm’ye geçmesi ise şu an için mümkün gözükmemektedir. Habere dair görüşlerinizi hemen alt kısımdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)