Orta ve üst segment akıllı telefon pazarı için yeni bir kan olması beklenen Snapdragon 7 Gen 2 yonga seti kendisini gösterdi.

Mobil işlemci pazarında büyük bir rekabet olduğunu biliyoruz. Bu rekabet içerisinde özellikle de MediaTek ve Qualcomm markaları öne çıkmaktadır. Söz konusu iki markanın yakın zamanda yeni ürünlerini vitrine çıkaracağı bilinmekte. Bu hususta gündemin nabzını tutuyoruz ve son gelişmeler Snapdragon 7 Gen 2 ile ilgili elle tutulur yeni haberler ortaya çıkardı.

Qualcomm markasının Snapdragon serisi kapsamında yeni bir işlemci gelecek olup, yakın zamanda Snapdrngon 7 Gen 2’nin çıkış yapması bekleniyor. Qualcomm markasınca Mayıs ayında tanıtımı gerçekleştirilen Snapdragon 7 Gen 1 yonga setinin halefi niteliğinde olan Snapdragon 7 Gen 2, önceki modelde olduğu gibi 1 + 3 + 4 çekirdek taşırım ile karşımıza çıkacak ve işlemci maksimum 2.4 GHz hızlarına çıkabilecek.

Yeni yonga seti verimliliğe odaklanacak

Performans iyileştirmeleri yerine daha çok verimlilik hususuna odaklandığı tespit edilen Snapdragon 7 Gen 2 yonga setinin teknik özelliklerine ilişkin olarak detaylı bilgiler bulunmazken, Meta ve Qualcomm firmalarının şu an sanal gerçeklik ürünleri için özel yonga setleri geliştirmek adına birlikte hareket etmeye başladığının da altını çizmek gerekiyor.

Tanıtım tarihi net olarak belli olmasada Snapdagron 7 Gen 2 tanıtımının Kasım ayı içerisinde yapılması bekleniyor. Bu bağlamda ürünün tanıtımının Snapdragon 8 Gen 2 ile birlikte yapılması , böylece tabiri caizse tek taşla iki kuş vurulması planlanıyor. Qualcomm markasının mobil işlemciler yönünden bir hayli başarılı olduğu biliniyor ve yeni ürünüyle de bu başarısını perçinlemesi bekleniyor.

İşlemci yeni nesil ve eski nesil arasında iyileştirme ve verimlilik sağlamakta olup iki nesil arasında %5 oranında bir verimlilik iyileştirmesi olmasını bekliyoruz. İşlemcilerin verimliliği batarya performansını ve diğer unsurları doğrudan etkilediğinden ayrıca önem arz ediyor ve Qualcomm’un da bunu iyi bildiği su götürmez bir gerçek.

(Visited 3 times, 1 visits today)