Bu yazımızda hem akıllı telefonunuzda hem de bilgisayarınızda Mac adresini nasıl tespit edebileceğiniz konusunda bilgilere yer vermekteyiz. İşte konuya ilişkin tüm detayları…

Mac adresinin açılımı Media Access Control’dür. Türkçe karşılığı Ortam Erişim Kontrolü’dür. Mac adresi, bir ağda yer alan cihazı benzersiz şekilde tanımlamakta olan bir donanım tanımlayıcısı olup , Mac adresini üretici atamaktadır. Genelde aygıtın bir ağ arabirim denetleyicisi kartında yazmaktadır.

Mac adresi tıpkı her evin farklı posta adresine sahip olması gibidir. Cihazları benzersiz bir şekilde tanımakta olan Mac adresleri bulunmaktadır. Peki bir cihazın Mac adresi nasıl tespit edilmektedir?

Windows Mac adresinin tespiti:

İlk olarak Windows arama kutucuğunu açınız ve arama kutucuğunun içerisine “cmd.exe” yazınız. Böylece komut istemenizi açacaksınız. Komut istemini açmanızın ardından içerisine getmac / v komutunu yazınız. Fiziksel adres bölümü sizin mac adresinizdir.

İkinci yöntem:

Windows işletim sisteminde mac adresinizi tespit edebileceğiniz diğer yöntem : Ayarlar > Ağ ve İnternet bölümüne girmektir. Söz konusu bölümden Wi-Fi seçeneğine, oradan Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir’e tıklayınız. Dilerseniz bunu arama kutucuğuna direkt olarak ncpa.copl yazarak daha hızlı bir şekilde de yapabilirsiniz. Sonrasında Durum’u seçip Ayrıntılara tıkladığınız zaman fiziksel adresinizi yani Mac adresinizi görmüş olursunuz.

Linux Mac Adresi Tespiti:

Linux’ta mac adresini öğrenebilmek için ilk olarak ağ okuna sağ tık yapınız ve Bağlantıları Düzenle’yi seçiniz. Ardından ağ bağlantılarından ethernet adaptörünüzün üzerine tıkladığınızda turuncu hale gelecektir. Ardından Düzenle’yi seçiniz ve Device Mac Address bölümünden mac adresinizi görebilirisiniz.

iPhone Mac adresi tespiti:

iPhone cihazınızda Mac adresini tespit edebilmek için ilk olarak Ayarlar’ı açınız. Ardından Genel > Hakkında kısmına girin. Sonrasında Durum veya Donanım Bilgisi’ne (telefonun modeline göre değişkenlik göstermektedir) dokunarak devam ediniz. Aşağıya indirdiğiniz zaman Wi-Fi mac adresiniz de gözükmüş olacaktır.

Android Mac adresinin tespiti :

İlk olarak Ayarlar’a, oradan da Bağlantılar’a girin. Wi-Fi bağlantı adının üzerine dokunun. Mevcut ağ için dişliye; sonrasında da Daha Fazlasını Gör’e dokunun. Biraz aşağıya kaydırdığınız zaman Mac adresi çıkacaktır.

(Visited 9 times, 1 visits today)