Microsoft, Windows 11 işletim sistemiyle ilgili olarak Android hususunda yeni bir destek sağlamış durumda. İşte detaylar…

Microsoft bir süredir Windows işletim sisteminde Ubuntu için destek sunmaktadır. Açık kaynak projelere yönelik olarak çalışmalarını hızlandırmış olan Microsoft, Windows 11 ile ilgili olarak Android için Windows Alt Sistemi desteği sunacak olup Android 13 için destek sağlayacak.

Dünya çapında yapılan araştırmaların sonucuna göre dünya üzerindeki insanların yaklaşık %30’u Windows 11 işletim sistemini kullanmaktadır. Kullanıcıları Windows 11 işletim sistemi kullanımına teşvik etmek istemekte olan şirket yeni özelliklerini Github üzerinden paylaşmış durumda ve geçtiğimiz yıl yayınlanmış olan Android için Windows alt sistemi, kullanıcılara doğrudan Android uygulamalarını kullanabilme imkanı sağlamaktadır ve bu yüzden Windows 11 işletim sistemi desteğinin sağlanmış olması dikkat çekici bir husus olarak öne çıkıyor.

Windows 11 için Kasım ayında 22H2 güncellemesi yayınlanmış ve söz konusu güncelleme ile bazı oyunlarda kare hızlarının düşmesine neden olan hata giderilmişti. Microsoft, Android için sağladığı iyileştirmeler ile %50 artış gözlemlediklerini belirtirken önyükleme sürelerinin de kısaldığının altını çizmekte. Windows Alt Sistemi’nde Android için yapılan değişikliklerin başlıcaları; Fare tıklaması girişinde iyileştirmelerin yapılması, pano kararlılığında iyileştirmelerin olması, uygulamanın yeniden boyutlandırma iyileştirmelerinin yapılması, Android 13 için Intel köprü teknolojisine yükseltme, açılan medya dosyalarına yönelik güvenilirlik geliştirmelerinin tamamlanması gibi unsurlardır.

Microsoft hesabı kullanarak Android için Windows Alt Sistemi ön izleme güncellemesine kaydolunarak kullanılmaya başlanabilen fonksiyonda onay linkine tıklamanızın ardından başvurunuz birkaç gün içerisinde onaylanabiliyor. Oluşturulan programın hedefi ise WSA’nın erken sürümlerini Windows Insider yapılarından ayrı olarak deneyip bilgisayar için çok az risk ile geri bildirim toplanmasına imkan tanımaktır.

Kullanıcıların bir bölümü 2211.40000.7.0 sürümünü yükledikleri sırada hatalar medyana geldiğini belirtmekte. Bu hususla ilgili olarak da incelemeler sürmekte.

(Visited 3 times, 1 visits today)