Teknoloji şirketlerinden Microsoft, Windows 7 ve Windows 8 desteğini resmen kesiyor. 10 Ocak günü destek sona erdirilecek.

Yazılım devlerinden Microsoft, Windows 7 ve Windows 8 için sunmakta olduğu desteği resmen kesiyor. Bu bağlamda Microsoft, önümüzdeki Salı gününden itibaren Windows 7 veya Windows 8/8.1 sürümleri için kritik güncellemeleri sona erdirmiş olacak.

Microsoft’un meşhur Windows işletim sistemi için son olarak Windows 11 sürümünün çıktığı biliniyor. Bilgisayar platformunda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olan Windows işletim sisteminin son sürümü henüz yaygınlaşmaya çalışıyor ve Windows 7 ile Windows 8 ve 8.1 işletim sistemini kullananların sayısının hala azımsanamayacak seviyede olduğu biliniyor.

Microsoft, işletim sistemini yükseltmek için hala bekleyen kullanıcılar için son bir tarih paylaşımında bulunmuştu. Bu bağlamda 10 Ocak 2023 tarihi itibariyle Microsoft Windows 7 ve Windows 8 ve 8.1 işletim sistemleri için sunmuş olduğu yazılım desteğini sonlandıracak olup, önümüzdeki Salı gününden itibaren Windows bu sürümlere yönelik olarak kritik güncellemeleri ve teknik desteğini kesmiş olacak. Bu bağlamda 10 Ocak gününden itibaren Windows 10’dan daha eski olan sürümleri kullanmak güvenli olmayacak. Bu doğrultuda kullanıcıların eğer hala Windows 10 veya Windows 11 yükseltmesinde bulunmamışlarsa en kısa sürede güncellemeleri uygulayarak işletim sistemi sürümünü yükseltmeleri öneriliyor. Öte yandan Chrome 109 tarayıcısı da Windows 10’dan önceki sürümleri desteklemekte olan son sürüm olacak. Aynı durum Microsoft Edge tarayıcısında da geçerli olup Microsoft Edge 109 sürümü destek sunan son tarayıcı olacak. Dolayısıyla eski işletim sistemi sürümlerine yönelik olarak tarayıcı desteği de kesilmiş olacak.

Biz de açıkçası artık Windows 7 ve Windows 8 / 8.1 sürümlerini kullanıyor iseniz bırakmanızı öneriyoruz çünkü bu işletim sistemleri artık virüslere ve diğer tehditlere karış daha savunmasız bir hale gelecek. Konuyla ilgili olarak görüşlerinizi hemen alt bölümdeki yorum bölümünden bizlere iletmeyi ihmal etmeyiniz.

(Visited 9 times, 1 visits today)