Bu içeriğimizde RGB ile CMYK arasında ne gibi fraklılıklar olduğu konusuna değinmekteyiz. İşte RGB ve CMYK renklerihne ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlar.

RGB ve CMYK renkleriyle her gün karşılaşıyoruz. Peki ikisi arasındaki farkları biliyor muyuz? Yeni yazımızda bu iki rek arasındaki temel farklara ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz.

RGB Tanımı

Mavi, yeşil, kırmızı renklerinin kısaltması olan RGB, elektronik cihazlara yönelik olarak kullanılmakta olan bir renk modeli olup, RGB için ışığın rengi de deniliyor.
Günümüzde elektronik cihazların tümündeki renkler kırmızı, yeşil ve mavi ana renklerinin bir araya gelmesiyle oluşturuluyor. Ekranlarda görmüş olduğunuz tüm görüntüler kırmızı, mavi, yeşilden oluşuyor. Bir monitör veya televizyona çok yakından baktığınızda da pixellerin bu renklerden olduğunu görmeniz mümkündür. Yeşil, kırmızı ve mavi renklerini bir ortak kümede kesiştirdiğinizde ortaya beyaz çıkacak olup, beyaz rengin anlamı da ışığın var olmasıdır.

CMYK Tanımı

Yellow, key, magenta, cyan renklerinden oluşmakta olan CMYK, elektronik cihazlar yerine baskı için kullanılmakta olan bir renk türü olarak bilinmektedir. Keyin anlamı anahtar renk anlamına gelmekte olup, Cyan, Magenta ve Yellow renklerini bir ortak kümede topladığınızda karşınıza siyah rengi çıkacaktır. Key siyah rengi olarak kabul edilecektir. CMYK renklerine Türkçe karşılıklarıyla değinecek olursak bu renkler ; camgöbeği, galibarda, sarda ve siyah olup, bir tasarım programı kullandığınız sırada program size RGB mi yoksa CMYK mı olarak oluşturacağınızı sorar. Projeniz baskı ortamında eğil ise RGB, dijital ortam yerine baskı ortamında kullanılacaksa CMYK renklerinin tercih edilmesi gerekir. Yani ikisi arasındaki temel farkın da birisinin dijital ortam üzerinde, diğerinin ise baskı ortamında kullanım üzerine uygun olduğundan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

(Visited 11 times, 1 visits today)