Casus yazılımlar tüm cihazlara sızabilme özelliğine sahip tehlikeli yazılımlar olup, yeni yazımızda bu hususta bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar, tablet, telefon ve benzeri tüm cihazlar için sıkıntılı bir durum olan casus yazılımlar, genellikle sinsi olmaları ile ön plana çıkarlar.

Casus yazılımlar cihazlara sızarak verileri ele geçirip, çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Çoğu zaman bu sızma durumunu kendi elimizle onaylarız. Çünkü örneğin bir dosya yüklerken dikkat etmediğimiz bir onay metni buna neden olabilir veya sahte bir uygulama yüklemek bu soruna sebep olabilir.

Sahte bir uygulama yüklememek için dikkat edilmesi gereken unsur resmi mağazaları kullanmak olup, bazen resmi mağazalara bile sahte uygulamaların sızdığına şahit olabiliyoruz. Casus yazılım bir kez cihaza girdiği zaman gizli ve önemli verilerin ortaya çıkarılmasına neden olabilir. Casus yazılımlar genelde paket yazılım içerisinde gizli olarak gelmekte olup, üç temel çalışma prensibi bulunmaktadır: Bunlar; Veri toplama, sızma ve verileri göndermedir. Cihazınıza sızan casus yazılım ekran görüntülerine kadar tüm verileri toplamaktadır ve sonrasında bu verileri yazılımın sahibine göndermektedir.

Casus yazılımların en fazla etkilediği unsurlar :

  • PIN kodları,
  • Uçtan uca şifrelenen mesajlar
  • Kullanıcı adı ve parolalar,
  • Mail adresleri
  • Kişisel bilgiler
  • Kredi kartı ve banka kartı bilgileri

Daha pek çok bilgi casus yazılım ile kötü niyetli kişilerin eline geçebildiğinden casus yazılımlara karşı son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

Casus yazılımlar kendi içerisinde ayrılmaktadır:

Truva Atı

Yazılım paketi içerisinde gizlenerek cihazınıza sızması yaygındır.

Adware

Reklam verenlere satılan verileriniz sonucu aldatıcı reklamlar göstermekte olan Adware casus yazılımıdır.

Keylogger

Ekran görüntülerini, aynı zamanda klavye vuruşlarını, kayıtlı mail adreslerini izlemekte olan bir casus yazılımdır.

Tarama – İzleme Casus yazılımı

İnternet sitelerinde gezinirken cihazınıza sızabilen, bunun sonucunda genelde internet ortamındaki alışkanlıklarınızı takip etmekte olan yazılımdır.

(Visited 6 times, 1 visits today)