Günümüzün popüler internet tarayıcılarından Google Chrome ve Microsoft Edge’nin Windows pano işlevselliğini geliştirecek “Picking Clipboard” adlı yeni bir API üzerinde çalıştığı belirlendi.

Microsoft Edge ve Google Chrome’un Microsoft Windows 10 ve 11 ile etkileşimini artıracak önemli değişiklikler yaşanıyor. Gelen bilgilere göre Microsoft, , Google ile Chrome ve Edge gibi tarayıcıların mevcut pano işlevselliği yönünde olumlu etkide bulunacak olan bir API üzerinde çalışmalar sergiliyor. Bu doğrultuda büyük pano güncellemesi uygulanması bekleniyor.

Beklenen büyük pano güncellemesinin hem Windows 10 işletim istemi hem de Windows 11 işletim sistemi için kopyala yapıştır özelliğini daha gelişmiş bir hale getirmesi beklenmekte olup, Bu değişiklik özellikle çevrimiçi düzenleyiciler, yükleme platformları ve Office uygulamaları bakımından yararlı olacağa benziyor. Microsoft’un üzerinde çalıştığı yeni API’nin kopyala yapıştır fonksiyonunu daha ileri seviyelere ulaştırması beklenmekte olup, desteklenen dosya biçimleri arasında HTML , JPG, JPEG, PNG, ve diğer birkaç format bulunuyor.

Pickling Clipboard API, internet sitelerinin daha fazla pano biçimiyle etkileşim kurabilmesine imkan tanıyacak olup, fazla format desteği bu konuda sunulan en belirgin farklılık olacak. Daha fazla format desteği sayesinde geliştiriciler tarayıcının güvenliğini olumsuz olarak etkilememek kaydıyla kendi özel pano formatlarını üretebilecek. Microsoft, özelliğin günümüz güvenlik standardı ile uyumlu olacağına yönelik de onaylama yaptı. Microsoft aynı zamanda Windows arama entegrasyonu gibi , sadece Microsoft Edge yani kendi tarayıcısı üzerinde kullanılabilecek olan bazı özellikler hakkında da çalışmalar sergileyerek tarayıcısını daha yaygın ve özel bir hale getirmek istiyor.

Şu an Chromium tabanlı tarayıcılar Pickling Clipboard’a da güç sağlayacak olan Async Clipboard API’ye güvenmekte olup, bu API, uygulamaların kullanılan biçimleri işletim sistemi panosuyla etkileşim kurmasına imkan tanıyor. Böylece internet siteleri ve Windows uygulamalarının etkileşime girmesi için zemin hazırlanmış oluyor. Microsoft yetkililerince durum sayfasında yeni güncellemeyle özelliğin Edge 98 ve Chrome 98 ile geleceği de onaylanmış durumda. Yine de planların değişebileceğini ve bu nedenle büyük pano güncellemesinin biraz gecikebileceğini söyleyebiliriz.

(Visited 34 times, 1 visits today)