Bu yazımızda Chromebook cihazında bulunan sesle yazma sorununu nasıl giderebileceğiniz hakkında bilgiler veriyoruz.

Chromebook cihazlarında ses kontrolü imkanı bulunmakta olup, söz konusu fonksiyon özellikle telefonlarda oldukça yaygındır. Google Asistan ve Siri sayesinde sesli komutları algılayabilen cihazlar, sesle yazma imkanı da sunmaktadır.

ChromeOS işletim sistemine sahip olan bir cihazda sesle metin girmek için kullanılabilecek farklı yöntemler bulunmakta olup, bazen platform üzerinde sesle yazma sorunu meydana gelmektedir. Peki Chrome OS cihazlarda oluşabilen sesle metin girme hatasıyla ilgili olarak nasıl çözüm yöntemleri kullanılabilir?

Uygulanacak adımlar:

İlk olarak yazmak istediğiniz yeri seçiniz. Ardından Chromebook dokunmatik klavyesini açınız. Dokunmatik klavyenin sağ üst köşesinde bulunan Konuş simgesini seçiniz. Bu komutu ilk kes uyguladığınızda özelliğin nasıl çalıştığını gösteren bir mesaj gelecek olup, mikrofonu açmak için Anladım’ı seçiniz. Mikrofon simgesinin mavi renge dönüşmesini bekleyiniz ve dönüştüğü zaman yazmak istediğiniz kelimeyi veya cümleyi sesli olarak söyleyiniz. Eğer dilerseniz virgül, nokta gibi genel noktalama işaretlerini de sesli olarak belirterek genel noktalama işaretlerini yazınızda uygulayabilirsiniz.

Eğer konuştuğunuz sırada sayfaya metin gelmemekteyse Sağ alt kısımdan saati, sonrasında ses kaydırma çubuğunun yanındaki simgeyi seçiniz. Doğru mikrofon girişinin işaretli olduğuna emin olunuz. Harici bir mikrofon kullanmakta iseniz mikrofonun doğru olarak bağlı olduğundan emin olunuz. Chromebook cihazınızda farklı açık programlar var ise, açık olan programlarının herhangi birinin mikrofon kullanmadığından emin olmalısınız.

Uyguladığınız bu yöntemler ile sorununuzun çözülmesi gerekmektedir. Eğer hala sorun yaşıyorsanız o halde teknik bir destek almanız gerekmekte olup, sorun donanımsal olabilir. Kullandığınız mikrofonu değiştirerek, dahili mikrofon kullanıyorsanız da aramalarda ve diğer sesli iletişimlerde bir sorun olup olmadığını gözlemleyerek sorunun neden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz.

(Visited 56 times, 1 visits today)