Microsoft, Edge tarayıcısı üzerinden Google Chrome tarayıcısı indirmek isteyenlere bir uyarı penceresi gönderiyor ve pencere metnindeki yazı ile onları Chrome indirmekten vazgeçirmeye çalışıyor. İşte detaylar…

Günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chrome’u 3.2 milyardan fazla insan kullanıyor. Chrome’un tüm internet tarayıcıları üzerindeki kullanım oranı ise %67 olup, bu onu açık ara zirveye taşıyor.

Microsoft’un Windows işletim sistemi üzerinde kullanılan varsayılan internet tarayıcısı olan Microsoft Edge hakkında ilginç bir özellik eklendi. Yapılan güncellemelere göre artık Microsoft Edge internet tarayıcısından Google Chrome internet tarayıcısı indirme sayfasına giren kullanıcılara bildirim gönderiliyor.

Bir kullanıcı Edge üzerinden Chrome indirmek istediği zaman Microsoft, Chrome’u indirmemeleri için bir öneri bildirimi gönderiyor ve bildiriminde Edge, Microsoft’un güvenilirliğiyle Chrome ile aynı teknoloji üzerinde çalışıyor” “Bu tarayıcı çok eski, 2008! Yenisini biliyor musun? Edge, Edge, çevrim içi alışveriş için en iyi tarayıcıdır.” Notuna yer veriyor. Bu not ile kullanıcıları Chrome indirmekten caydırmaya çalışan Edge’nin özellikle Chrome tarayıcısının çok eski olduğuna yönelik olarak sunduğu bildirim dikkat çekici.

Microsoft Edge tarayıcısının Chromium tabanlı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Microsoft, Temmuz 2015’te oluşturmuş olduğu Microsoft Edge’yi HTML tabanlı olarak sunmuştu. İnternet Explorer’in yerini alıp, yeni varsayılan Microsoft tarayıcısı olmuştu. Günümüzde Xbox ve mobil versiyonları da bulunan Microsoft Edge tarayıcısı popülerliğini artırabilmek için uğraş veriyor.

Windows 11 internet tarayıcısıyla beraber varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi de zorlaştıran Microsoft, Windows güncellemeleri aracılığıyla kullanıcıları Microsoft Edge tarayıcısını kullanmak konusunda zorluyor. Ancak bu hamleler Microsoft Edge kullanan kullanıcıları da rahatsız edebilir zira Microsoft’un Chrome ile ilgili sayfaya girildiğini takip etmesi ve buna yönelik olarak bildirim göndermesi kullanıcıların pek de hoşlanacağı bir durum değil.

(Visited 55 times, 1 visits today)