Dünyanın en popüler müzik uygulamalarından olan Spotify ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Spotify uygulamasında bu yıl en fazla hangi müziklerin dinlendiğinin duyurusu yapıldı.

Artık Aralık ayına girdik ve yavaş yavaş yılın enleri açıklanıyor. Spotify de bu bağlamda Türkiye’de ve dünyada yılın enlerini açıklamış durumda. Spotify 2021’de en çok hangi müziklerin dinlendiğine yönelik olarak duyuru yaptı.

Dünya genelinde 381 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan Spotify üzerinde sanatçılar, şarkılar, albümler, podcast’ler bulunmakta olup, 2021 yılında ülkemizde en çok kullanılan uygulamalardan biri oldu.

2021 yılında Spotify uygulaması dahilinde dünya genelinde en fazla dinlenen sanatçı ise toplam 9.1 milyar dinlenmeye ulaşan Bad Bunny oldu. Porto Riko’lu şarkıcının bu önemli başarısını takip eden isim ise Taylor Swift ve BTS oldu.

Spotify platformunda yılın en fazla dinlenen şarkısı ise 1.1 milyardan fazla dinlenmeye ulaşmayı başaran Olivia Rodrigo’nun drivers license adlı şarkısı olurken, onu Lis Nas X’in Montero şarkısı ve Justin Bieber ve The Kid LAROI’nin beraber seslendirmiş oldukları Stay şarkısı takip etti.

Bu yıl dünya genelinde en fazla dinlenen albümlerde ise Olivia Rodrigo’nun SOUR, Dua Lipa’nın Future Nostalgia albümleri yer aldı. Böylece en fazla dinlenen albümler iki ünlü kadın şarkıcının albümleri oldu.

Ülkemizde en çok Ezhel dinlendi

Rap müzik son yıllarda oldukça popüler ve bu durum ülkemizde de geçerli. Ezhel bu bağlamda 2021 yılında dördüncü kez üst üste Türkiye genelinde Spotify üzerinde en fazla dinlenen sanatçı olarak büyük bir başarıya daha imza attı. Ezhel’i bir başka rap sanatçısı UZI takip ederken, üçüncü sırada ise yılların eskitemediği şarkıcı Sezen Aksu yer aldı. Türkiye’de en fazla dinlenen şarkı ise Sefo’nun Bilmem Mi? müziği olurken, onu Madrigal’in Seni Dert Etmeler müziği ve UZI’nin Krvn müziği takip etti.

Türkiye’de 2021 yılında en fazla dinlenen şarkı ve albümlerde genel olarak Rap müziğin ağırlığının hissedilmesi dikkat çekti. Türkiye’de 2021 yılında en fazla dinlenen podcast yayınlarında ise kişisel gelişim teması  ön plana çıkarken, bu bağlamda Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi yayınları zirvede yer aldı.

(Visited 38 times, 1 visits today)