Bu yazımızda coil whine yani bobin sesi problemiyle ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Bilgisayar kullanıcılarının en rahatsız olduğu sorunlardan birisi coil whine sesinin duyulmasıdır. Bu ses kulağı hassas olmayan PC kullanıcılarının bile kulağını tırmalar. Sesin bilgisayardaki yüke göre zaman zaman artıp azalması da yine tedirgin edici bir unsurdur. Dolayısıyla coil whine başlı başına kullanıcıyı rahatsız eden bir ses problemidir.

Coil kelimesinin Türkçe karşılığı bobin olup, bobinler tüm bilgisayarlarda bulunmaktadır ve görevleri grafik karta ulaşan elektriğin dengelenmesini sağlamaktır. Coil Whine ise bobinlerle alakalı meydana gelen ses problemidir. Kullanıcı bu sesi özellikle bilgisayara kulağını yaklaştırdığında çabucak farkeder. Bu sesler bazen oldukça yüksek seviyede olup rahatsız edici olmaktadır.

Coil Whine sorunu nedeniyle oluşan ses sabit olarak gelmemektedir. Özellikle bilgisayar tam yükte iken örneğin oyun oynuyorken oyunun farklı aşamalarında ses dalgalanmaları sesin daha net bir şekilde duyulmasına sebep olmaktadır. Kesin bir çözümü bulunmamakta olan Coil Whine sorunu, kolayca düzeltilebilen bir unsur değildir. Bu nedenle yeni alınan bir kartta coil whine problemi meydana geliyorsa kartın iade edilmesini veya değişim yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Üretici firmalar coil whine problemini çözebilmek için bakır tellerin etrafını silikon ile sarabiliyorlar ve bu çoğu kez rahatsız edici sesin oluşmasının önüne geçebiliyor. Coil Whine bulunan bir karta sahip olan kullanıcı genelde ses ayarlarını kontrol ederek en aza indirebiliyor ancak yine de tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmuyor. Teknik servis müdahalelerinde ise bobinlerin yeni bobinler ile değiştirilmesi işlemi uygulanıyor. Ancak bu geçici bir çözüm olarak kabul edilmektedir çünkü aynı problem bir süre sonra tekrar gözükecektir. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

(Visited 22 times, 1 visits today)