Bu yazımızda debriyajın tanımına ve debriyaj ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgilere değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Otomobilin kritik güç aktarma organı olarak bilinen debriyajın bu şekilde isimlendirilmesinin öne çıkan nedeni motorun üretmiş olduğu gücü lastiğe aktarıp, otomobilin stabil olarak hareket etmesini sağlamasıdır.

Otomobil sürücüsünün talep ettiği hızı üretmekte olan motorun gücü tekerleklere aktarılarak konforlu bir sürüş deneyimi yaşanabilmektedir. Eğer otomobil manuel vites kutusuna sahip ise aracı hareket ettirmek için debriyaj pedalını kullanmak gerekir. Debriyajın çalışma mantığı motorun ürettiği gücü aşamalı bir şekilde tekerleklere aktarmak olduğundan bunu yapabilmek için ek sistemlere de gereksinim duymaktadır.

Bir sistemin ana parçalarını balata, baskı ve debriyaj rulmanı oluşturduğundan sistemin çalışma mantığı sürtünme üzerine kuruludur. Araç marşa basılarak motor çalışır hale getirildiği zaman debriyaj baskı ve balatası volanla beraber döner. Debriyaj rulmanı da bu parçaların arasına konumlanır. Şoför debriyaj pedalına bastığında debriyaj rulmanı, baskının şemsiye olarak isimlendirilen çubuk kısmına baskı yaparak debriyaj balatasını boşa çıkarmakta, böylece debriyaj balatasının da boşta kalmasını sağlamaktadır. Vites değiştirme ihtiyacı giderildiği zaman debriyaj pedalı yavaşça bırakıldığında baskının şemsi kısmı yavaşça eski haline gelmekte ve otomobil hareket etmektedir. Bu da kavrama anı olarak isimlendirilir.

Debriyaj ömrü

Debriyaj pedalına sürekli basmak gücü hep keseceğinden sürtünmeyi artıracak ve debriyaj balatasının dışında volan, olması gerektiğinden daha kısa sürede aşınma yapacaktır. Debriyajı kullanmadan vites değiştirmeye çalışmak ise vites kutusu içerisinde bulunan dişlilerin kırılmasına neden olabilir. Debriyaj pedalına basmadan vites değiştirmeye çalıştığınız zaman güç aktarma işlemi devam ettiğinden vites kutusundaki dişliler aşınıp kırılabilir. Bu hususa kullanıcılar dikkat etmesi, vites değiştirmeden önce debriyaja tam olarak basması gerekmektedir. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)