Bu yazımızda dijital çizime dair bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte dijital çizim hakkında bilinmesi gerekenler… 

Teknoloji hayatın hemen hemen her alanına yansımaktadır. Buna yapılan çizimler de dahildir. Teknolojinin yoğun gelişimi ile beraber kalem, fırça yerine tablet ve bilgisayar desteğiyle gerçekleştirilen çizimler de ortaya çıktı. Dijital ortamda yapılan çizimlere dijital çizim denilmekte olup, programlar kullanarak bilgisayar ve tablette yapılan çizimlerle ilgili en belirgin örnekler illüstratör ve photoshoptur.

Dijital çizimler standart fırça, boya ve kalem kullanarak yapılan çizimlere nazaran daha az el yeteneği gerektirmektedir. El becerisiyle yapılan çizimleri geri almak son derece zor olsada dijital ortamda çizim sırasında yapmış olduğunuz hataları kolayca geri alabilirsiniz. Dijital çizim bu noktada önemli pratiklikler kazandırmaktadır.

Yapacağınız dijital çizimlerde efektlerden yararlanabilirsiniz. Aşınma, yıpranma gibi bir risk de bulunmamakta olup kaydedip tekrar devam etme imkanınınız vardır. Çizimlerinizi yedekleyerek kaybolmasını da önlemiş olursunuz. Bu gibi avantajları nedeniyle günümüzde pek çok kişi dijital çizimlerden yararlanılabilmektedir ve kullanım oranları da artmaktadır.

Kullanılabilen grafik tabletler ise bazı imleci fare yerine kalemle hareket ettirme kolaylığı da sunmaktadır. Örneğin Stylus kalem hassasiyet ayarlı olduğundan aynı hissi farenin vermesi mümkün olmamaktadır. Gerekli alanı kalem destekli tabletiniz ile sağlayabilirsiniz. Bu ürünlerin basıncı 512 ve 2048 arası değişim sergilemektedir. Basınç ne kadar yüksek olursa tabletten bilgisayara aktarım da o kadar kısa sürede gerçekleşecektir.

Basıncın fazla olması kişiler için iyi bir fonksiyon olup, sanatçılar günümüzde wacom, huion, XP-Pen gibi markalardan yararlanmaktadır. Geniş bir model yelpazesi de bulunmaktadır. Ancak ürünlerin fiyatları ülkemizde doların oldukça yükselmesi nedeniyle artmıştır. Yine de dijital çizim ortamının sunduğu avantajlar bu maliyetleri göğüslemek konusunda yardımcı olmaktadır. Konuya dair görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

(Visited 13 times, 1 visits today)