Samsung şirketi Dimensity 9000+ yonga seti ile ilgili olarak beklenen tanıtımı tertip etti. Böylece yonga setine ilişkin detaylar belirlendi. İşte habere ilişkin tüm detaylar…

Akıllı telefon alanında yonga setlerinin önemi son derece büyük olup, yonga seteri telefon için merkez donanımlardan biri olarak kabul ediliyor ve Dimensity 9000+ da bu bağlamda hizmet sunuyor.

Tanıtımı gerçekleştirilen Dimensity 9000+ yonga seti, selefinden daha hızlı bir yonga seti olup, Snapdragon 8+ Gen 1’e rakip olarak gelmesi bekleniyor.
Qualcomm’un Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setine cevap verebilmek için tanıtımı gerçekleştiren MediaTek, Dimensity 9000+ ile oldukça iddialı geliyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Dimensity 9000 yonga setinin tanıtımı yapılmıştı. Yeni yonga seti ise selefine nazaran daha fazla performans sunmak için geliyor. Yonga setinin Arm’ın v9 CPU mimarisi ve 4nm süreci ile üretilmiş sekiz çekirdekli işlemcisi bulunuyor. Fakat 1x ultra Cortex X2 çekirdeğinin selefteki 3.05 GHz’e kıyasla 3.2 GHz’e kadar çıkabildiğini belirtmek gerekiyor.

MediaTek günümüzde Qualcomm markasına büyük bir rakip konumunda olup, yeni yonga setinin gelişmiş CPU mimarisine sahip olduğunu ve yeni yonga setinde yerleşik olarak ARM Mali G710 MC10 grafik işlemcisine yer verdiğini ifade ediyor. CPU performansı konusunda selefine nazaran %5 kadar daha yüksek performans sunabiliyor. GPU performansı konusunda ise daha belirgin artış söz konusu çünkü GPU performansı tarafında %10’un üzerinde bir artış olduğu vurgulanıyor.
Dimensity 9000+ yonga setinin bulunduğu akıllı telefonlarda saniyede 9 gigapiksele kadar işlem hızları desteklenecek olup, bunun yanı sıra Wİ-Fi 6E için destek sunacak.

Ne zaman çıkacak?

Dimensity 9000+ yonga setince desteklenmekte olan telefonun 2022 yılının üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Çinli teknoloji devlerinin bu yonga setini ilk kullanacak şirketler olması da beklenirken, yonga setine ilişkin yeni ürünlerin neler sunacağı merakla bekleniyor.

(Visited 10 times, 1 visits today)